Rockefeller servetinin varisini yamyamlar yedi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Rockefeller servetinin varisini yamyamlar yedi!
26.05.2022 15:22:57

 

Rockefeller servetinin varisini yamyamlar yedi!

Michael Clark Rockefeller, Rockefeller ailesinin üyelerinden biriydi.

Babası Nelson Rockefeller, New York valiliği ve ABD Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.

Büyük büyük babası ise gelmiş geçmiş en zengin adamlardan biri olarak anılıyordu.

Anlayacağınız Michael, süper zengindi, iyi eğitimler almıştı ve önünde parlak bir gelecek vardı. Ailesinin servetine servet katmadan önce ufak bir maceraya atılmak isteyen Michael, o seyahatten asla dönemedi.

MİCHAEL CLARK ROCKEFELLER, 1938 YILINDA DÜNYAYA GELDİ

Dünyanın en varlıklı ailelerinden biri olan Rockefeller ailesi, o yıllarda da hatırı sayılır bir servete sahipti. Michael’ın babası, New York valisi Nelson Rockefeller’dı. 1960 yılında Harvard’dan mezun olan Michael, sanata yönelmek istiyordu. Sanata ilgili olan babası yakın zamanda bir müze açmıştı ve Afrika’dan ve Meksika’dan getirttiği eserlerle herkesi büyülemişti.

İlkel sanata ilgi duymaya başlayan Michael, ilerleyen yıllarda bir yolculuğa çıkmaya karar verdi.

Kendini bulmayı amaçladığı bu yolculuk için Hollanda Ulusal Etnoloji Müzesi ile görüştü ve o zaman Hollanda Yeni Gine olarak bilinen Yeni Gine’ye bir ziyaret planladı. Orada yaşayan Asmat halkının sanatını toplamak asıl hedefiydi.

ASMAT İNSANLARI, O ZAMANA DEK NEREDEYSE HİÇ BEYAZ BİR İNSAN GÖRMEMİŞLERDİ

Dış dünyayla sınırlı temasa sahip olan bu halk, beyaz insanları denizin ötesinden gelen doğaüstü varlıklar olarak görüyordu.

Yaklaşık 70 bin kişilik nüfusa sahip olan kabile, nehir kıyıları boyunca konumlanmış küçük köylerde yaşıyordu. Kafa avcılığı ve yamyamlık, 1990’lı yıllara dek Asmat kültürünün temel öğelerindendi.

Zira Asmatlar için ölümlerin öcünü almanın tek yolu kafa kesmekti. Kişinin hastalıktan ölmesi bile bunu inanışı değiştirmiyordu.

Michael, babasının müzesi için kabile sanatı toplamak üzere 1961 yılında Yeni Gine’ye gitti.

Hollandalı antropolog René Wassing ile birlikte bir katamaran inşa etti ve bunu kullanarak köyler arası seyahat etti.

Takvimler 17 Kasım’ı gösterdiğinde tekne, yüksek dalgalar nedeniyle alabora oldu. Michael ve René, kıyıdan uzakta, tekneye tutunmuş bir şekilde öylece kalakaldı.

Kıyıdan 20 km uzakta olmalarına rağmen Michael, “Sanırım başarabilirim” diyerek suya atladı

Ve bir daha onu gören olmadı. Varlıklı ve güçlü bir aile olan Rockefeller ailesi, adayı ve çevresini aramak için hiçbir masraftan kaçınmadı. Gemiler, uçaklar ve helikopterler bölgeyi dikkatlice arasalar da hiçbir iz bulamadılar.

MİCHAEL’İN ÖLÜMÜ HAKKINDA PEK ÇOK TEORİ BULUNUYOR

Kimileri adanın yakınında yüzen köpek balıklarının Michael’ı yemiş olabileceğini öne sürdü. Kimileri ise o kadar mesafeyi yüzemeyip boğulmuş olabileceğini söylüyordu.

En sarsıcı iddia adadaki yamyam Asmat halkının intikam almak için Michael’ı yediğiydi.

1958'de Hollandalı Batı Gine valisi Max Lapre, Asmat kabilesinin beş üyesini öldürdü. Bu tür baskıcı önlemlerin kelle avcılığı uygulamasını durduracağını umuyordu.

Ancak Asmat kabilesi 'beyaz kabile'den intikam alma sözü verdi. Karşılık vermek için fırsat kolladılar.

19 Kasım 1961'de Michael'ın kıyıya yüzdüğünü fark ettiler. On iki mil yüzdü ve bitkindi.

Michael'ı karaya çektiler ve mızrakla öldürdüler. Kafasını kestiler, pişirdiler ve beynini yediler. Bağırsaklarını çıkardılar. Bacakları ve kolları ateşe atıldı ve ardından orada bulunan herkesle yemek olarak paylaşıldı. Kemikleri hançer, mızrak ve dini ikonlar yapmak için kullanıldı.

Asmat kabilesi üyeleri, Michael Rockefeller'ı öldürerek, üç yıl önce kabile kardeşlerinin ölümlerinin intikamını aldılar.

Michael Rockefeller kendini yanlış zamanda yanlış yerde buldu.

Kaynak: historyofyesterday.com

Rockefeller servetinin varisini yamyamlar yedi!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Serdar     0000-00-00 Yani düzenlerini bozduğu için ,bir kabilenin almış olduğu intikamı,bugün bütün dünya sürekli düzenlerini bozduğu için tüm teknolojiye rağmen bu aileden intikam alamıyor öyle mi?.Yazık
GALERİLER
Web Tasarım