Sağlıktaki Konforumuz, Aile Hekimi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sağlıktaki Konforumuz, Aile Hekimi
16.08.2021 12:16:04

 

Sağlıktaki Konforumuz, Aile Hekimi

Eskiden yurtdışından gelenlerin bulundukları ülkelerde aile hekimlerinin olduğu bilgisini gıpta ile dinler, bizde olmamasına hayıflanırdık.

Bu konforu büyük bir ütopya olarak görür, hayal bile edemezdik. Tüm gelişmiş ülkelerde birinci basamak ve koruyucu hekimlik olarak oturmuş olan sistemin bizde, 2005 yılında pilot olarak ve 2010 yılından itibaren de tüm yurtta uygulanıyor olması sağlıkta yapılmış önemli bir reform ve dönüşümdür.

İnsan yaşadıkça meseleyi kanıksıyor ve hep bu şekildeymiş gibi mevcut duruma alışıyor. Fakat geçmişte insanlar hastane kuyruklarında ve insanlık dışı muameleye muhatap olarak büyük mağduriyetler yaşıyorlardı. Aile hekiminizin olması öncelikle sizde psikolojik olarak büyük bir rahatlamaya sebep oluyor. Ayakta tedavi ve danışman olarak size ait bir hekimin olması moral ve motivasyonunuzu yükselterek en azından hastalıklara karşı daha dirençli oluyorsunuz. Başınız sıkıştığında ve ağrıdığında bedava danışıp, bilgi alacağınız, sizi dinleyen, size yardımcı olan bir hekiminizin olması sisteme olan aidiyet ve sadakatinizi de üst düzeye çıkarıyor. Yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç olduğunuzda aile hekiminiz hanenize kadar gelmiş olması da sosyal devlet olmanın en güzel örneği olarak hastaya moral vermektedir.

Sağlıktaki Konforumuz Aile Hekimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER