Samsun Anadolu Gençlik Derneği Aşure Dağıttı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Anadolu Gençlik Derneği Aşure Dağıttı
09.08.2022 11:25:59

 

Samsun Anadolu Gençlik Derneği Aşure Dağıttı

Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Samsun şubesi, Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında Yaz Etkinliklerinde okuyan ve Kaşif Gruplarında yer alan öğrencileri ile Aşure dağıtımı yaptı.

Konuyla ilgili bilgilendirme yapan Samsun Şube Başkanı Şenol Altun şunları söyledi:

 

"Hicri 1444 Muharrem ayındayız. Hicri senenin birinci ayı olan Muharrem ayının 10. günü Aşure günü denmiştir. “Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir. Resûlullah bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.”

Muharrem ayının onuna rastlayan Aşure günü’nün fazileti de o günde cereyan ede gelmiş olaylardan kaynaklanmaktadır ki, Cenab-ı Hak,bu mübarek günde on peygamberine on büyük ihsanda bulunmuştur.

10 Muharrem (Aşûre) günü, içerisinde büyük tecellîlerin yaşandığı bir gündür:

Hazret-i Âdem aleyhisselâmʼın tevbesi bu günde kabul edilmiştir. Demek ki bugün “tevbe-istiğfar” günüdür.

Hazret-i Nûh aleyhisselâmʼın tufandan kurtulup, gemisinin selâmete erdiği gündür. Demek ki bugün Nûh aleyhisselâmʼın 950 sene süren çilelerle dolu tebliğ hayatındaki “sabır ve sebât”ını tefekkür günüdür.

Hazret-i İbrahim aleyhisselâmʼın Nemrut’un ateşine atılıp Cenâb-ı Hakk’ın lûtfuyla kurtarıldığı gündür. Demek ki bugün Hakkʼa dostluk yolunda karşılaştığımız ilâhî imtihanlardaki hâlimizi muhâsebe etme günüdür.

Hazret-i Mûsâ aleyhisselâmʼın Firavun’un zulmünden, Hazret-i Yusuf aleyhisselâm’ın zindandan kurtulduğu gündür. Demek ki bugün, büyük saâdetlerin, büyük çilelerden sonra geldiğini idrâk etme günüdür.

Hazret-i Eyyûb aleyhisselâmʼın hastalık ve iptilâlardan kurtulduğu gündür. Demek ki bugün, ilâhî imtihan tecellîleri karşısındaki “sabır, rızâ ve şükür” hâlimizi gözden geçirme günüdür.

Ayrıca bugün, İslâm tarihinin gördüğü en acı felâketlerden biri olan, Peygamber Efendimizʼin aziz torunu Hazret-i Hüseyin radıyallâhu anhʼın hunharca katledildiği gündür.

Kerbela vakasının acısını yüreğimizde hissettiğimiz bu günlerde İslam dünyası ve Müslümanlar özellikle her gün Kerbela acısını yaşarken Bu hususta ümmet-i Muhammed’in birlik ve beraberliğini zedeleyecek tarzda kuru çekişmelere girmek, en başta o azîz şehidlerin mübârek rûhlarını incitecek hareketlerdir. Şunu da unutmamak gerekir ki o tarihte müslümanlar arasında Şialık ve Sünnîlik gibi bir ayrılık yoktu. Dolayısıyla bugün; “Mü’minler ancak kardeştirler!..” (el-Hucurât, 10) hükmü etrafında, bir ve beraber olma günüdür…

 Biz Anadolu Gençlik Derneği olarak bu ayın tüm İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz” dedi.

Geçmişte birçok önemli olayın gerçekleştiği, bugün de öncelikle İslam coğrafyasında ve bütün dünyada insanlık adına utanç verici ve onur kırıcı olaylar yaşandığını belirten Samsun AGD Şube başkanı Şenol altun,

 "Milyonlarca insan zulmün esareti altında acı çekmekte, birçokları hayatlarını kaybetmektedir. Başta Filistin, Suriye, Mısır,Irak,Arakan, Doğu Türkistan ve daha birçok, Müslüman halklar baskı ve zulüm altında ezilmeye devam ediliyor.

Aşure ikramındaki kardeşliğimiz ve birlik ve beraberliğimizin daimi olmasını diliyorum" diye konuştu.

 

Samsun Anadolu Gençlik Derneği Aşure Dağıttı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri