Samsun Büyükşehir Belediyesi Şimdi De Gazete Çıkaracak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Büyükşehir Belediyesi Şimdi De Gazete Çıkaracak!
24.02.2022 15:04:26

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Şimdi De Gazete Çıkaracak!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yayımına son verdiği Tramvay gazetesinin yerine her ay elli bin adet basılıp dağıtılacak bir tablet gazete çıkartılası için hazırlıklara başladı.

 

Gazetenin önümüzdeki günlerde baskıya gireceği belirtilirken, Denge Gazetesi sahibi Adnan Bahadır, gazetenin isminin Nedamet olması gerektiğine dair bir yazı yazdı.

Bahadır yazısında, “Gazetenin adını onlar şehir gazetesi veya başka bir isim koymak isteyebilirler, ben de kendilerine yardımcı olmak adına bu gazetenin adını “nedamet gazetesi” olarak çıkarmalarını tavsiye ediyorum” diyerek şöyle devam etti;

Bu gazetenin değil elli bin yüz bin hatta iki yüz bin baskısı olmalı. Her hanede dört kişi olduğunu varsayarsak elli bin gazete sadece iki yüz bin kişiye ulaşır.

Daha çok kişiye ulaşması için baskı sayısını iki yüz bine çıkarmak lazım ki hane sayısına göre bir milyon kişiye ulaşılmış olsun. Nasıl olsa bu toplum internet nedir bilmez, sosyal medya kullanmaz, twitter’a girmez…

Bu gazeteyi aldıklarında herkes sıraya girip acaba bu gazeteyi nasıl okuyacağız diye insanlar adeta birbirleriyle kavga edeceklerinden en ufak bir şüphem yok. Gazetenin dağıtımında bize de bir görev düşerse yapmaya hazır olduğumuzu unutmasınlar.

Bu gazete sayesinde kimilerine göre yüzde 17 kimilerine göre yüzde 27 olan anket sonuçlarının yüzde 70’lere çıkacağından en ufak bir şüpheleri olmasın. 

Gelelim gazetenin içeriğinin nasıl olması gerektiğine, çocukluğumda mayıs aylarında esmer vatandaşlar “Mayıs sülükleri, Mayıs sülükleri” diye sokaklarda bağırıp, sülük satarlardı. İnsanlar da alıp vücutlarının farklı bölgelerine vururlardı. Şimdilerde Sülük Hastanelerde vurulmaya başlanınca artık o eski sülük satıcıları kalmadı ama üzülmeyin artık bizim de “Mayıs Kedimiz” var.

Gazetede öncelikli olarak başkanın çalışma masasında mayıs ile yaptığı icraatlar işlenmeli, aynı şekilde başkanın evinde torunları ile oynarken pijama ile çekilen fotoğraflar paylaşılmalı, ardından başkanın katıldığı hemşehri dernekleri programlarında adeta profesyonel folklorcu  gibi oynadığı güzel oyunlar işlenmeli ve ördüğü örgülerdeki mahareti kamuoyu ile paylaşıldığı gibi bu gazetede de yerini almalıdır.

Bu güzel icraatların yanında belediyenin çıkardığı eDergide işlenen konular da gazetede yer almalıdır. Dikiş nasıl yapılır, örgü nasıl örülür, yerel yemekler nasıl dünyaya tanıtılır… gibi konuları özenle gazetede yerini almalıdır. Bu konular çok önemli konular bunları topluma anlatmaz iseniz oy oranınız düşer, anlatırsanız ev hanımlarından, köylüsüne kadar herkesin desteğini almış olursunuz.  Son olarak yapılması gereken bir şey daha var.

Başkan Demir her şeyi belediyenin  yapmasından yana köy yollarına dökülecek betonlar için doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her tarafta beton santralleri kurmuş. Belediyenin yapacağı betonundan tutun da borusuna, kanalına varıncaya dek her şeyi kendi imkanları ile yapmanın yanında basın işinide milyonlarca lira para harcayarak kendi imkanları ile yapmaya başlamış. Önce internet siteleri kurdu, dergi çıkardı, televizyon kanalı kurdu, ardından internet gazetesi kurdu.

Şimdide Nedamet, pardon şehir gazetesini baskıya koymaya karar verdi. Burada tek eksiği var o da çıkaracağı gazeteyi basacak web ofset baskı tesislerine ihtiyacı var. Bunu da bu şehirde yapabilecek iki matbaa var. Bir tanesi bizim gazeteyi basan kendi baskı tesislerimiz, bir diğeri de başka bir gazetenin baskı tesisleri.

Şehirdeki diğer matbaaların tamamı Rotatif matbaa.

Biz matbaayı satmaya hazırız. Başkan bizim matbaayı da alsın gazetesinin baskısını yapsın dışarıya muhtaç olmasın. Ne gereği var dışarıdaki esnafa para vermeye, nasıl ki betoncusundan borucusuna, makinistinden işçisine dışarıya para vermeden iş yapıyorsa bu işi de kendisi yapsın. Hatta gazeteyi aylık değil günlük çıkarsınlar ki daha etkili olsun, nasıl olsa işi yapan makina ve teçhizat, yazanın çizenin en ufak bir etkisi yok.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Şimdi De Gazete Çıkaracak!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
cıkcıkcık     2022-02-25 kibirli süleyman efendi hazretleri ile birlikte kimleri torpille işe aldıklarını yazsalar gazetede yeter de artar. Mesela süleyman efendinin kibri başlıklı bir köşe çok iyi gider gazeteye ya da betonlaşan yollar başlıklı fotoroman.
Vatandaş     2022-02-25 bas bas paraları boşa...
GALERİLER