Samsun fırınlarına un arzında bir sıkıntı yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun fırınlarına un arzında bir sıkıntı yok!
11.12.2021 15:21:46

 

Samsun fırınlarına un arzında bir sıkıntı yok!

Un fiyatlarında yaşanan fiyat artışları ve bu konuda atılacak adımlar, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın başkanlığında ilgili kurum yöneticileri, Samsun Merkez – Bafra ile Çarşamba Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanları ve un sanayisine ilişkin firma temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirlen toplantıda masaya yatırıldı.

 

Toplantıda un regülasyonu çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Samsun Şube Müdürü Derya Şahinler konuşmasında, “TMO, Eylül ayı itibari ile Un Regülasyon çalışması başlatmıştır. TMO’nun geçen yıl başarı ile uyguladığı bu çalışma ile TMO  stoklarındaki ekmeklik buğdayın, un fiyatlarını makul seviyede tutacak şekilde satışına başlandı.

Böylelikle ekmeğin hammaddesi olan unun uygun fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması hedefleniyor. TMO bu amaçla kendisine başvuru yapan firmaların buğday ihtiyacını azami ölçüde karşılayabilmek için ülkemizde Kasım ayında 516 bin ton ekmeklik buğday sattı. Teslimatlar ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Samsun’da da devam ediyor. TMO tarafından satışa açılan ekmeklik buğdaylar, satışlara başvuran tüm un firmalarına taahhütleri oranında tahsis edilmektedir.

Samsun TMO satışlarına başvuran un fabrikalarının taahhüt ettiği fiyatları çuval başına 185-200 TL/çuval arasında seyretmekte olup un fabrikaları bu fiyatlardan fırıncılara yaptıkları satışların faturalarını TMO’ya ibraz etmek zorundadırlar.” dedi.

TMO depolarından çıkan ürünlerin fırınlara satışına kadar tüm aşamaların TMO tarafından yakından takip edildiğini belirten Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “TMO tarafından ürün temini kesintisiz olarak sağlanıyor. Piyasaya un arzı konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığını açıkça söyleyebilirim. Diğer taraftan un sanayimizin de TMO’ya taahhüt ettiği fiyatlardan piyasaya un satışı yapmaları büyük önem arz ediyor.

Süreç bu noktada TMO ve diğer ilgili il müdürlüklerimiz tarafından Valiliğimiz koordinasyonunda sıkı bir şekilde takip ediliyor ve herhangi bir suistimale mahal vermemek için azami gayret gösteriyoruz. Suistimal olması durumunda ve bunun tespiti halinde gerekli yasal işlemlerin anında yapılacağını özellikle belirtmek isterim.” Diye konuştu.

Samsun fırınlarına un arzında bir sıkıntı yok!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER