Samsun Sel Master Planı Nerede!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Sel Master Planı Nerede!
04.09.2023 15:15:02

 

Samsun Sel Master Planı Nerede!

​Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ağustos 2012 tarihinde Atakum, Canik, Tekkeköy ve İlkadım’ı kapsayacak bir 'sel master planı' hazırlayacaklarını söylemişti.

Büyükşehir Belediyesi sınırlarını kapsayacak 'sel master planı', hazırlığı içinde olduklarını vurgulayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, bununla ilgili olarak iki proje firmasının çalışmalarına başladığını kaydetmişti.

PEKİ NEREDE O PROJELER

Yapılacak olan ‘Sel Master Planı’nın Atakum’un yanı sıra, Canik, Tekkeköy ve İlkadım’ı kapsayan bir master planı olacağını açıklayan Yılmaz, "Yaklaşık 600 bin nüfusun yaşadığı alanı kapsayacak olan bir 'sel master planı' yapmayı düşünüyoruz. Şu anda arazide selin sebep ve sonuçları ile ilgili bir analiz çalışması yapılıyor. Bunun gerektirdiği bir eylem programını yaklaşık 3 yıllık bir süreç içinde sel nedeniyle oluşmuş oyan sonuçları, selin hissedilmemesini sağlayacak olan üst kotlarda taşkın seddeleri, alt kotlarda mevcut sanat yapılarının kapasitesini büyütme gibi veya yatakların derinleştirilerek ve yatak sel bölgelerindeki imarların iptal edilerek, kamulaştırılıp dere yataklarında yapılaşmayı engelleyen bir eylem planından bahsettiğim için 3 yıldan bahsediyorum” demişti.

Samsun Sel Master Planı, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte hazırlanacaktı.

Yılmaz, "Bu plan ile vatandaşlarımızın afete maruz kalabilecekleri bu alanlardan çıkartılarak kentsel dönüşüm projeleri veya sosyal konutlarla uygun yerlere taşınması sağlanacak. Buralarda yapılmasını gerektiren su yapılarını bu önümüzdeki 2-3 sene içinde tamamlamayı proje programı olarak önümüze koyduk” demişti.

Samsun Sel Master Planı Nerede!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı