Samsun Haber
Giriş Tarihi : 20-09-2023 11:04   Güncelleme : 20-09-2023 11:04

Samsun Üniversitesi TÜBİTAK Projeleriyle Akademik Başarıyı Taçlandırıyor

Samsun Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Havvanur Feyza Kaya’nın yürütücüsü olduğu “Yeni Hidrojen Ekonomisinde Hidrojen Fiyatlarının Tahmini ve Hidrojen Enerjisi Arz Güvenliğini Etkileyen Ekonomik Faktörler” başlıklı ARGE projesi TÜBİTAK “2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı” kapsamında desteklenmeye değer bulundu.

Samsun Üniversitesi TÜBİTAK Projeleriyle Akademik Başarıyı Taçlandırıyor

Samsun Üniversitesi, Bilimsel İnovasyon ve Araştırmalara Önem Veriyor

Doç. Dr. Havvanur Feyza Kaya, TÜBİTAK'ın "2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı" kapsamında desteklenmeye değer bulunan "Yeni Hidrojen Ekonomisinde Hidrojen Fiyatlarının Tahmini ve Hidrojen Enerjisi Arz Güvenliğini Etkileyen Ekonomik Faktörler" başlıklı ARGE projesinin yürütücüsü olarak önemli bir başarı elde etti.

Projenin temel amacı üç ana hedefi içermektedir. İlk olarak, "Yeni Hidrojen Ekonomi" kavramını ve işleyişini sahada, yani "Yeni Hidrojen Vadisi"nde incelenmesi hedefleniyor. İkinci olarak, hidrojen enerjisinin arz güvenliğini ölçmek projenin diğer önemli bir amacı olarak öne çıkıyor. Son olarak, proje hidrojen enerjisi fiyatlarını tahmin etmeyi amaçlamaktadır.

Samsun Üniversitesi, TÜBİTAK projelerindeki başarısını sürekli olarak artırarak araştırma-geliştirme kültürünü akademisyenlere ve öğrencilere kazandırma hedefine her geçen gün daha da yaklaşmaktadır. Bu yönüyle, Samsun Üniversitesi, bilimsel araştırmalara ve inovasyon faaliyetlerine önem veren bir akademik çevrenin gelişimini desteklemektedir.

Recep YAZGANRecep YAZGAN