Samsun yine açık ara önde!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun yine açık ara önde!
16.03.2021 06:39:35

 

Samsun yine açık ara önde!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 Şubat-12 Mart haftasında illere göre 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı.

Koca, Twitter paylaşımında “İllerimizde 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayılarını harita üzerinde görebilirsiniz. Tedbirlere uyarak normalleşmek mümkün” diye yazdı.

İllere göre 6-12 Mart tarihleri arasında Covid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul’da 178.25, Ankara’da 68.53, İzmir’de 78.57.100 binde en fazla vaka 458.53’le Samsun’da. En az vaka ise 2.11’le Siirt’te.

Sayılar ne anlama geliyor?

Haftalık olarak, 100 binde görülen vaka sayısına göre kentler için renk belirleniyor ve tedbirler yeniden değerlendiriliyor.

Mavi: 100 binde 10 ve altı

Sarı: 100 binde 11-35

Turuncu: 100 binde 36-100

Kırmızı: 100 binde 101 ve üstü

'AÇIK ARA ÖNDE OLMAMIZ İZAHA MUHTAÇ'

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Karadeniz Bölgesi'nin Covid-19 haftalık haritasındaki durumunu değerlendirerek, “Bu hafta liderlik el değiştirdi. Ordu bu hafta Trabzon’un sayısına ulaşarak birinciliği ele geçirdi. Karadeniz’de halen yüksek risk devam ediyor. Bize komşu illerde de hafif bir kıpırdanma var. Bu kıpırdanmaların ileride daha büyümemesi için bu sayılarla mutlaka mücadele edilmesi gerekiyor. Karadeniz’de vaka birinciliğinin iki hafta üst üste olması, Türkiye’nin diğer illerinde biraz yükselme olup da açık ara önde olmamızın mutlaka izaha muhtaç olduğunu düşünüyorum. Samsun ve Rize arasında bir yoğunluk yaşanıyor. Bu yoğunluğun, metrekare başına düşen insan sayısını ve hareketini, Samsun ve Rize arasındaki kasabaların, ilçe ve şehirlerin birbirlerine çok yakın ve aralarında ciddi bir hareket olması buna katkı veriyor. En azından bu hareketliliği durdurmak ve kontrol edilebilir olup olmadığını denemekte fayda var” dedi.

‘YASAKLAR CAYDIRICI OLMUYOR’

Covid-19 haritasında Karadeniz Bölgesi iki hafta üst üste rekor kırmasına rağmen Trabzon’da vatandaşların sosyal hayattan uzak kalmadığı dikkat çekiyor. Kente havanın güneşli olduğunu gören vatandaşlar, kent merkezinde sokaklarda ve parklarda toplanıyor. Vakalarının yüksek seyretmesini değerlendiren kent sakinlerinden Hüseyin Mazlum, “Trabzon’da vaka sayıları düşmüyor. Tedbir almıyoruz anlaşılan. Bu yüzden sayılar hiç düşmüyor. Trabzon insanı da iç içe yaşamayı seviyor. Yasaklar Trabzonlular üzerinde pek fazla caydırıcı olmuyor. Turizm merkezi Trabzon, o yüzden gel geçi de çok fazla oluyor” diye konuştu.

‘MART AYINA KADAR BİLE NORMALE DÖNEMEYİZ’

İnsanların tedbirlere uymadığını belirten İlkay Kalaycı da, “Koronavirüs sayıları oldukça endişe verici olmasına rağmen sokaklardaki kalabalık bir türlü geçmiyor. İnsanların evde durmaya niyeti yok. Sokaklarda genellikle yaşlıları görüyoruz. Halk eğer dışarı çıkmak istiyorsa, alınan kararlara harfiyen uymalı. Bu şekilde olursa biz seneye mart ayına kadar bile normale dönemeyiz” şeklinde konuştu.

'EVLERİNE ZİYARETÇİ KABUL EDİYORLAR'

Rezzan Akın ise, “Bizi boşuna eve kapattılar. Zaten 65 yaş üstü oldukça titiz davranıyor. Diğer nesil maalesef bizi düşünmüyor. Cenazelerin ardından taziye ziyaretleri, eğlenceler, düğünler maalesef bitmiyor. Havalar da güzel. Özellikle köy ziyaretleri, park alanlarında toplanmalar oluyor. İnsanlar halen daha evlerinde ziyaretçi kabul ediyorlar. Ben kendi çocuklarımı dahil göremiyorum. Torunlarıma hasret kaldım. Maske mesafe temizlik kurallarına titizlikle uyuyoruz. Halkımızın da çok titiz davranması lazım” ifadelerini kullandı.

Kaynaklar: Sputnik - Hürriyet

samsun corona covid 19 açık ara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER