Samsun’un gerçek sahipleri 1 Kılıçdede Hazretleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’un gerçek sahipleri 1 Kılıçdede Hazretleri
09.12.2022 12:05:49

 

Samsun’un gerçek sahipleri 1 Kılıçdede Hazretleri

Samsun İlkadım ilçesinde meftun olan Kılıçdede Hazretlerinin 1078 – 1116 tarihleri arasında 1071 Malazgirt Zaferi sonrası Anadolu’nunTürkleştirilmesi döneminde vuku bulan Selçuklu Savaşlarında Şehit düştüğü ve buraya defnedildiği rivayet edilmektedir.

 

Kılıçdede ismini o zamanlar savaşlarda kılıç kullanılmasından ötürü aldığı sanılmaktadır. Türbe halk tarafından Rıza-i İlahi için veli ziyaretinde bulunmak, hasta olanlar içinde Allah’ın (c.c) izni ile şifa bulmak umuduyla ziyaret edilmektedir.

Kılıçdede Camii Şerifinin yeri hicri 1298, Miladi 1881 yılında Sahibül Hayrat Rumeli Beyleri Muhacirlerinden Hatice Ulviye Hanımın 1.000 kuruşluk nakit parayla vakfı ile satın alındığı kayıtlarda yer alıyor.

Camiinin inşaası ise Hicri Rebiülahır 1300, miladi 1883 yılında Tatar Muhacirlerinden Abdülhakim Efendi Oğlu Atufetli Rıza Efendi tarafından yapıldı.

1939 yılındaki depremde Camiinin Minaresi yıkılmış, yerine Akalioğlu Hacı Aziz Efendi tarafından yenisi yaptırıldı.

Kısa olan bu minare de 1980 yılında dernek tarafından yıktırılarak yerine Rifat ve Mehmet ustalara 54 metre yüksekliğinde ve çift şerefeli olarak şimdiki minare inşa ettirildi.

KILIÇDEDE CAMİİ VE TÜRBESİ TARİHÇESİ

Kılıçdede Hazretlerinin kabrinin baştaşında “Fatiha; Kılıçdede Hazretleri burada medfundur.” İbaresi yazmaktadır.

Türbenin, Camiinin inşaatından çok önce mevcut olduğu ve şimdiki türbenin Samsun Belediyesi tarafından restore ettirildiği bilinmektedir.

Samsun’un gerçek sahipleri 1 Kılıçdede Hazretleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri