Sayın Bakan, bu çocuklar Kur’an Kursuna ne ara gidecek!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sayın Bakan, bu çocuklar Kur’an Kursuna ne ara gidecek!
20.06.2022 11:28:59

 

Sayın Bakan, bu çocuklar Kur’an Kursuna ne ara gidecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım Töreni'nde, okul öncesi eğitim seferberliğiyle yılsonuna kadar 3 bin anaokulu ve 40 bin ana sınıfı hedefini gerçekleştirmek için çalıştıklarını belirtti.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın bu hedef doğrultusunda önemli bir proje başlattığını belirten Erdoğan, bu sene öğrencilere yönelik yaz okullarının açıldığını bildirdi.

Ve fakat Matematik, yabancı dil, bilim ve sanat alanlarında açılacak yaz okullarıyla çocukların tatillerini en verimli şekilde değerlendirmelerini arzu ettiğini dile getiren Reis, Milli Eğitim Bakanına şunu sormadı; Bu çocuklar Kur’an Kursuna ne ara gidecek?

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünde bir AB lobisi var.

Bu lobi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile AB fonlarından faydalanmak üzere çeşitli projeler hazırlıyorlar.

Bakanlığın resmi internet sitesinde devam eden projeler bölümünde yer alan ‘Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesi’ bunlardan birisi. Toplam bütçesi 30 Milyon Avro.

Bakanlık proje kapsamında önce ‘Okul Öncesi Eğitime Erişimde Fırsat Eşitliği’ adı altında çalışmalar yaptı.

Bu çalışmalar neticesinde Aralık 2021’de, bir ay gibi kısa sürede Türkiye genelinde 4 bine yakın anasınıfı açıldı; 5 yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 84'e çıkarıldı.

Hedef 10 Bin yeni anasınıfı olarak belirlendi.

AB’nin hedefi daha da büyük; 5 yaş grubunda okullaşma oranının yüzde 100 ulaşması için çalışmalar devam edecek.

Gerekli mevzuat değişikliği yapıldı; 5 öğrencisi olan her yerde anasınıfı açılabilecek. Asıl hedef anasınıflarını zorunlu hale getirmek.

Mesele sadece anaokullarından ibaret de değil…

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu ayın başında, ‘Yaz Dönemi Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile Yaz Okulları’ için öğrenci başvurularının alındığını belirtmişti.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak, yaz döneminde açılacak destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında;

Temel eğitim düzeyinde 4,  5,  6, 7 ve 8. sınıflara, ortaöğretim düzeyinde ise 9, 10, 11 ve 12. sınıflara matematik ve İngilizce derslerinden kurslar açılacak.

Yaz okulu kapsamında açılacak kurslar 4. sınıf, 5-6. Sınıf (tek grup), 7-8. sınıf (tek grup), 9-10. Sınıf (tek grup) 11-12. sınıf (tek grup) şeklinde oluşturulacak.

8. sınıf öğrencileri için Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve yabancı dil, 12 ve mezun öğrenciler için ise Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, felsefe, psikoloji, sosyoloji, mantık derslerinden kurslar açılacak.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

recep yazgan sayın bakan kur'an kursu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım