Sayın Rektör Alacağınız Öğretim Üyesinin Sadece İsmini Yazsaydınız Daha Kolay Olmaz mıydı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sayın Rektör Alacağınız Öğretim Üyesinin Sadece İsmini Yazsaydınız Daha Kolay Olmaz mıydı!
08.06.2021 09:30:49

 

Sayın Rektör Alacağınız Öğretim Üyesinin Sadece İsmini Yazsaydınız Daha Kolay Olmaz mıydı!

Tokat Gaziosman Paşa Üniversitesi, YÖK tarafından yasaklanmasına rağmen yine kişiye özel kadro ilanına çıktı.

Tokat Gaziosman Paşa Üniversitesi rektörlüğü, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyeliği Kadrolarına Başvuru Koşulları ve Uygulama İlkeleri uyarınca öğretim üyesi alımı ilanı yayınladı.

İlanda Cerrahi Tıp Bilimleri, Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları doktora öğretim üyeliği için özel ilan şartı olarak Ani işitme kayıplarında akupunktur tedavisi konusunda klinik deneyimi olmak. Hayvan deneyleri sertifikası olmak,

Türk Dili ve Edebiyatı Halk Bilimi Doktor Öğretim Üyesi için özel ilan şartı olarak Doktorasını Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı Türk Halk Bilimi programında yapmış olmak. Dijital ortam folkloru ve mizah alanlarında çalışmaları olmak getirildi.

İlanda İktisat İktisat Teorisi Doktor Öğretim Üyesi için özel ilan şartı olarak İktisat alanında doktora yapmış olmak. Emek piyasasında ayrımcılık ve tüketici davranışları konularında çalışmaları olmak şartı getirildi.

İlanda ayrıca, Cerrahi Tıp Bilimleri Anestezi ve Reanimasyon Doktor Öğretim Üyesi için özel ilan şartı olarak ise, Postoperatif bulantı-kusma ile ilgili çalışması olmak şartı getirildi.

 

YÖK YASAKLAMIŞTI

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretim kurumlarında akademik kadro istihdamında liyakat ve fırsat eşitliğini artırmak amacıyla 'Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği'nde düzenleme yaptıklarını belirterek bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduğunu, bunları engellemeye yönelik düzenlemeler yapacağını söylemişti.

Saraç, "Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarımızın akademik kadro istihdamında liyakat ve fırsat eşitliğini artırmak amacıyla 'Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği'nde yaptığımız düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yaptığımız bu çalışma neticesinde; Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak.

Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek.

Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve 'fırsat eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen' bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim" demişti.

Tokat Gaziosman Paşa Üniversitesi YÖK Tokat Gaziosmanpaşa Tokat Gaziosmanpaşa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER