Şehrin göbeğinde zırhlı birliklerin ne işi var?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şehrin göbeğinde zırhlı birliklerin ne işi var?
23.04.2022 14:19:26

 

Şehrin göbeğinde zırhlı birliklerin ne işi var?

Türkiye’de iki tanesi başarılı, iki tanesi yarı başarılı ve iki tanesi de başarısız olmak üzere tam 6 defa askeri darbe yapılmıştır.

27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbeleri başarılı olmuş 12 Mart 1971 ve 28 Şubat 1997 darbeleri ise ancak hükümetin istifa ettirilmesi suretiyle tam olmasa da kısmen başarılı olmuştur. 1962 ve 1963 yılında üst üste yapılan Talat Aydemir darbesi ve 15 Temmuz 2016 darbesi ise başarısız kalmıştır. İşte zırhlı birliklerin şehir merkezlerinin dışına taşınmasının en önemli nedeni bu kadar çok darbe yapılmaması içindir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yerleşik yapısı; dışarıdan gelecek tehditlere göre kurulmamıştır. “Yurtta sus, cihanda sus” prensibine uygun olarak tek partili faşist rejimin korunması maksadı ile halktan gelebilecek tehditlere göre yapılandırılmıştır. Eğer dış tehdit değerlendirmesine göre yapılmış olsaydı; kara birliklerimizin Sovyet veya Rus tehdidine karşı sınıra yakın Doğu illerimizde ve deniz kuvvetlerimizin ise Yunanistan’a karşı Adalar Denizi kıyılarında uygun yerlere kurulması beklenirdi.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Şehrin göbeğinde zırhlı birliklerin ne işi var?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri