Sıcak Çarpmasında Kritik Saatler
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sıcak Çarpmasında Kritik Saatler
17.07.2023 15:48:31

 

Sıcak Çarpmasında Kritik Saatler

Sıcak çarpmasının havadan kaynaklanan hipertermi durumu olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Önder Özüm Polat, “Tedavi edilmeyen sıcak çarpması beyine, kalbe, böbreklere, kas dokusuna kalıcı zarar verebilir. Tedavinin gecikmesi hasarı ağırlaştırır, ciddi komplikasyon ve ölüm riskini artırır. Sıcak çarpmasında ilk 2-3 saat son derece kritiktir. Vücudun normale dönmesi ve hassasiyetin kalkması yaklaşık 1 hafta sürmektedir” dedi.

Sıcak çarpmasının havadan kaynaklanan hipertermi durumu olduğunu dile getiren VM Medical Park Samsun Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Önder Özüm Polat, son zamanlarda artan sıcak havalardan kaynaklı sıcak çarpması ile ilgili uyarılarda bulundu.

Uzm. Dr. Önder Özüm Polat sıcak çarpmasında görülebilecek belirtileri şu şekilde sıraladı:

•       “Yüksek vücut sıcaklığı (genellikle 38 derece ve üzeri)

•       Baş ağrısı,

•       Baş dönmesi,

•       Hızlı nabız

•       Solunum güçlüğü,

•       Huzursuzluk, sersemlik,

•       Terleme,

•       Kusma ve bilinç değişikliği”

 

“Tedavi edilmeyen sıcak çarpması kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir”

Tedavi edilmeyen sıcak çarpmasının sağlık sorunlarına neden olabildiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Polat, “Tedavi edilmeyen sıcak çarpması beyine, kalbe, böbreklere, kas dokusuna kalıcı zarar verebilir. Tedavinin gecikmesi hasarı ağırlaştırır, ciddi komplikasyon ve ölüm riskini artırır. Sıcak çarpmasında ilk 2-3 saat son derece kritiktir. Vücudun normale dönmesi ve hassasiyetin kalkması yaklaşık 1 hafta sürmektedir” şeklinde konuştu.

“Hasta serin ve havadar bir yere alınır”

Sıcak çarpmasında ilk yardımımın nasıl yapılması gerekildiğinden bahseden Uzm. Dr. Polat, “Hasta serin ve havadar bir yere alınır, giysiler çıkarılır, sırt üstü yatırılarak kol ve bacaklar yükseltilir. Bulantısı yoksa ve bilinci açıksa su ve tuz kaybını gidermek için 1 litre su 1 çay kaşığı karbonat -1 çay kaşığı tuz karışımı sıvı ya da soda içilir. Sıcak çarpmasının önlenebilmesi için; çok fazla soğuk içecek içmek, soğuk suyla duş almak, bol giysi giymek ve güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşin altında kalmamaya dikkat edilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Sıcak Çarpmasında Kritik Saatler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı