Samsun Haber
Giriş Tarihi : 15-05-2023 15:45   Güncelleme : 15-05-2023 15:50

Suat Kılıç’ın kayınpederi milletvekili oldu!

Avrupa Milli Görüş Teşkilatları eski Başkanı, Ali Yüsel Yeniden Refah Partisi Konya Milletvekili oldu.

Suat Kılıç’ın kayınpederi milletvekili oldu!

Ali Yüksel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski baş danışmanı Yalçın Akdoğan’ın eniştesi aynı zamanda Gençlik ve Spor eski Bakanı Suat Kılıç’ın da kayınpederi.

Ali Yüksel, Konya’dan Yeniden Refah Partisi 1. sıra milletvekili adayı gösterilmişti.

Yüksel Yeniden Refah Partisi’nden Konya’dan seçilen tek isim oldu.

YRP Konya Milletvekili Adayı Ali Yüksel kimdir?

Yeniden Refah Partisi Konya Milletvekili Adayları listesinde 1. sırada yer alan Ali Yüksel Kimdir?

Daha önce parti içerisinde çeşitli görevlerde bulunan ve son olarak Yurtdışı Vatandaşlar Birimi Başkanı olarak görev yapan Ali Yüksel 01.03.1949 yılında Antalya'nın Doyran Köyünde doğdu.

İlkokulu köyünde, İmam-Hatip Okulu'nu Antalya'da bitirdi. Yüksek tahsilini, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nde tamamlayan Ali Yüksel, 1970 yılında Antalya'da Müftü Muavinliği, İzmir'de Ulaştırma Yedek Subay olarak askerlik yaptı.

Terhisden sonra, 1973 başında İstanbul Çatalca Müftülüğü, 1973 ekiminde Diyanet İşleri Başk. Olgunlaştırma Md. Muavinliği, 1975 yılında kısa bir dönem İzmir Bornova Vaizliği yaptı, Aynı yıl, Alanya Lisesi Din Bilgisi ve Ahlak dersleri öğretmenliğinden Antalya Faruk Tugayoğlu'na nakil oldu, 1978 yılı sonunda Manavgat IHL' ne nakil ve hemen akabinde, Doktora maksadıyla, Almanya'ya gitti, 1979 da Almanya'da lisan eğitimi ve Bochum Üniversitesinde iki dönem Şarkıyat tahsili, Aynı zamanda Dortmund Milli Görüş İslam Birliğinde İmam-Hatiplik yaptı.

1980 yılında Dortmund-Hombruch Diyanet Camiinde, 1981-83 arası, Milli Görüş Kamen İslam Birliğinde imam-hatiplik, 1983 Milli Görüş Ruhr Bölgesi ve Ruhr Bölgesi İslam Federasyonu Başkanlığı 1984 Milli Görüş Genel Sekreterliğine seçildi, 1990 Almanya İslam konseyi tarafından Şeyh-ul İslam seçildi. Bu vazifeyi 4 yıl 9 ay deruhte eden Ali Yüksel, 1995 seçimlerinde Antalya Millet Vekili adayı olması hasebiyle istifa etti. 1995 seçimlerinde Genel Başkan Osman Yumakoğulları İstanbul Milletvekili seçilince, önce vekaleten yürttüğü Milli Görüş Genel Başkanlığına 1996 yılı başında seçildi.

Milli Görüş Genel Başkanlığından 1999 nisan ayında affını isteyerek ayrıldı. 2006 yılında Türkiye'de yeniden memuriyete, Bağcılar Belediyesi'nde Başkan Muşaviri olarak dönen Ali YÜKSEL, 2009 yılında Başbakan Muşavirliğine tayin olundu. Başbakan Müşavirliğinden 2011 yılı sonunda emekliye ayrıldı. Emekli olunca İrşad hizmetlerine devam edebilmek için, DOST-YAR (Dostluk Sosyal, Kültürel dayanışma ve Yardımlaşma) adlı bir Cemiyet kurdu. Sandıklı, Adana, Niğde ve Aksaray'da şubeleri olan bu cemiyet haftalık sohbetler ve Konferanslar düzenleyerek hizmetlerine devam etmektedir.

Yeniden Refah Partisi kurucularından ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Ali Yüksel, önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK) da Sivil Toplum Kuruluşları (STK) başkanı, ilk kongreden sonra da Turtdışı Vatandaşlar Başkanlığına getirildi.

Sağlık durumu sebebiyle bu görevden affını istedi ve Antalya'ya yerleşti. Hâlen Ankara'da çıkan Vilâyet Gazetesinin Yönetim Kurulu Başkanı olup, orada Perspektif ismiyle köşe yazısı yazmaktadır. Evli ve 8 çocuk babası olan Ali Yüksel, hâlen 10 torun dedesidir.

 

Recep YAZGANRecep YAZGAN