Tekkeköy’de Çiftçilere Mor Patlıcan İnciri Fidanı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Tekkeköy’de Çiftçilere Mor Patlıcan İnciri Fidanı
10.03.2023 18:11:45

 

Tekkeköy’de Çiftçilere Mor Patlıcan İnciri Fidanı

Farklı alanlardaki proje ve çalışmalarıyla tarım ve hayvancılığa olan desteğini sürdüren Tekkeköy Belediyesi çiftçilere 3 bin 650 adet mor patlıcan inciri fidanı dağıttı.

Dağıtım için düzenlenen törende konuşma yapan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Mor patlıcan inciri için coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz 3,5 yıldır ilçe belediyelerine başka bir pencere açtı. Pandemide de bunu gördük ki; dünyanın en kıymetli hizmeti üretim, toprak ve gıda. Biz de pandemiden bu zamana kadar ilçe belediyesi olarak bütçemiz içerisinde yola, asfalta, kaldırıma ve çocuk oyun parklarına harcadığımız kadar bütçeyi üretim için ayırdık. Son 3,5 yıldır bununla alakalı özveride bulunuyoruz. Tekkeköy'ün 63 mahallesinde hangi toprakta hangi ürün yetişecekse oraya üretim için destek verme gayretindeyiz. Bugün de Türkiye'de isim yapmış, 81 ilde tanınan ve bana göre ülkenin en güzel inciri olan mor patlıcan incirinin fidan dağıtımı için toplandık. Bu incir türünün anavatanı Kutlukent-Çırakman. Dağıttığımız fidanlar ile üreticilerimize destek olmak istiyoruz. Bu programımıza destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

  Programda Tekkeköy Kaymakamı Dr. Polat Kara, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yüksek ziraat mühendisi Hicran Çıkış Kanca da birer konuşma yaparak tarıma verilen desteklerin önemini vurguladı. Konuşmaların ardından 3 bin 650 adet mor patlıcan fidanı çiftçilere teslim edildi.

  Tekkeköy Belediyesi tarafından ilçe tarım ve orman müdürlüğü ile iş birliğinde tarıma yapılan diğer desteklemeler ise şöyle oldu: 2 bin 384 çiftçiye eğitim verildi. 1100 dekarlık buğday, yonca, reygras tohumu desteği sağlandı.2 bin adet salep yumrusu dağıtıldı. 40 çiftçiye 3 bin 800 adet ceviz fidesi, 12 çiftçiye kiraz fidesi, 37 çiftçiye 100 bin çilek fidesi sağlandı. 89 arıcıya 340 saf ana arı desteği verildi. 300 metrekare sera kurulumu yapıldı. Bu desteklerin yanı sıra ilçe genelinde toprak zararlılarıyla mücadele kapsamında 200 adet toprak analizi gerçekleştirildi. Belediye tarafından verilen bu desteklemelerle tarım ve hayvancılığa 10 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapıldı.

 

Tekkeköy’de Çiftçilere Mor Patlıcan İnciri Fidanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri