Unvan Ezikleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Unvan Ezikleri
19.04.2021 09:37:46

 

Unvan Ezikleri

An ah şu vatandaş olmayı bir türlü içimize sindiremedik galiba. Yeri geliyor birileri “ben kimim biliyor musun?” derken, yeri geliyor “sen kimsin?” diye soran oluyor, Halbuki hepimiz vatandaşız, Allah’ın garip kullarıyız bu bize yeter de artar.

Bir vasfımız bizim dünyadaki haklarımız için, diğer vasfımız ise ahretteki hayatımız için bize lazım, o diğer vasıflar ayak üstü işler olsa gerek.

Bundan 15 yıl önce İstanbul’da önemli bir toplantıdayız, kürsüye çıkan her konuşmacı divana yönelerek sayın başkan, protokolden birine bakarak sayım paşam diye konuşmasına başlıyordu, o esnada benim gibi bazı vatandaşlar da içinde bir sıkıntı hissediyor malum, toplantının başkanı belli de, bu paşa kim oluyor? Ne işi var burada diye? Kendi kendimize mırıldanıyoruz.

Konuşma sırası Paşa denilen zata geldi, öyle bir konuşma yaptı ki, en büyük alkışları o aldı.

Şöyle konuştu, “bazı arkadaşlar hala o eski unvanımla bana hitap ettiler, halbuki ben askeriyeden emekli olunca veda konuşmamın bir paragrafında şu ifadelere yer vermiştim, “ben Orgenerallikten Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına terfi ediyor” demişti, mesele budur arkadaş artık o Paşa unvanını unutun, o askeri vasfımdı” dedi ve müthiş bir alkış aldı. Bu Paşa, Ege ordu komutanlığında emekli omluş Necdet Timur Paşaydı. Müsaade edin de böylelerine Paşa diyelim artık.

Gelim bir de zayıf karakterli kimselerin düştüğü hale bakalım,

Sene 2013 Eylül ayındayız, on günlük  bir Norveç gezimiz olmuştu, bir ara milli eğitimi değerlendirme konusu açıldı,  ben de Diyarbakır Milli eğitim müdürünün başarısız olduğunu söyledim, o ara Gençlik Spor ve İl Müdürü olan beyefendi bana dedi ki “bey efendi sen öğretmensen öğretmenliğini bil, il müdürünü böyle eleştiremezsiniz”, meğerse ikisi de FETÖ’cuymuş sonradan öğreniyorum tabi, ihraç oldu zaman zaman karşılaştığımızda hürmetler abi demeye başladı. İşte makamından gücünü alan bir zayıf karakter.

Bir gün bir açık hava müzesine gidiyorduk, görevli memur bir polise polisler için girişin ücretsiz olmadığını söyledi, polisin hemen tavrı değişti ve dedi ki “senin masken yok, aslında sana ceza kesmem lazım”, hatta iki üç defa tekrarladı, memur dedi ki beyefendi giriş tamimi orada, ama ödeme yapmayacaksan da buyur misafir biletini al, o hala mırıldanıyor. İşte vazifesini su-i istimal eden bir zayıf karakter daha, ben basın kimliğimi gösterdim “buyur beyefendi basın mensuplarına ücretsizdir” dedi.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

ilknur eskioğlu unvan ezikleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER
Advert