Vedat Türkali’nin Biyografisini de kapıya asın!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Vedat Türkali’nin Biyografisini de kapıya asın!
27.06.2021 08:29:27

 

Vedat Türkali’nin Biyografisini de kapıya asın!

Önceki dönem Belediye Başkanı Adem Bektaş, eserinin ismini değiştiren Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye Tepki gösterdi.

Atakum Belediyesi’nin önceki dönem Belediye Başkanı Adem Bektaş, Ataku Kültür Merkezi isminin Vedat Türkali Kültür ve Sanat Merkezi olarak değiştirlmesine tepki gösterdi.

Bektaş sosyal medyadan yaptığı paylaşımında şunları yazdı;

Atakum eğitim kültür merkezi 2004-2009 yılları arası başkanlığım dönemimde kazandırılmış bir eser.

Sosyal medyada adının değiştiğini fark ettim Vedat Türkali kültür merkezi olmuş.

Vedat Türkali kimdir;

Senarist iş daha da önemlisi TKP Türkiye Komünist Partisinin eski üyesi veeee 2002 DEHAP Demokratik halkların partisinin millet vekili adayı Hiç yakışmamış..

Bence Vedat Türkali’nin biyografisini de kapıya yazın bir deneyin nasıl bir tepki olacak…

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR

Vedat Türkali, 13 Mayıs 1919’DA Samsun’da doğan senarist, şair ve roman yazarı.

Asıl adı Abdulkadir Pirhasan'dır.

Samsun Lisesi'nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan'la evlenmiştir.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır.

Gar Yayınları'nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965'te yönetmenliği denemiştir.

Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır.

Mihri Belli'nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz'ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP'nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde DEHAP'dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır.

Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan'ın babası, Deniz Türkali'nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini'nin dedesidir. Türk edebiyatının usta isimlerinden olan Vedat Türkali, 29 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 06.00'da Yalova'da tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Türkali, Cumhuriyet tarihinde birçok olaya şahitlik etmişti.

29 Ağustos 2016’da Yalova'da tedavi gördüğü hastanede 97 yaşında hayatını kaybetti.

adem bektaş cemil deveci vedat türkali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER