Yüksek Askeri Şura Kararlarının Ardından!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yüksek Askeri Şura Kararlarının Ardından!
07.08.2021 13:20:16

 

Yüksek Askeri Şura Kararlarının Ardından!

Türkiye, hala darbeci askerlerin yaptığı bir anayasa ile yönetilmektedir. 1982 Yılında yapılan Anayasa, referandum ile kabul edilmiş olsa da meşruluğu tartışılmaktadır. Zira Anayasanın referanduma götürülmesi; darbeci generallerin keyfine göre yapılmıştı.

Halkımız 12 Eylül 1980 darbesini yapan Kenan Evren’in dayattığı anayasayı mecburen kabul etmişti. Eğer anayasayı kabul etmemiş olsaydı askeri yönetim çok daha kötü şartlarda başka bir anayasayı getirebilirdi. Bu nedenle halkımızın faşist darbecilerden bir an önce kurtulmak için Anayasa referandumunu kabul etmesi, normal olarak karşılanmalıdır.

Anayasa’da ve Milli Güvenlik Konseyi adı verilen faşist yönetimin çıkarmış olduğu kanunlarda defalarca değişiklik yapılmış olmasına rağmen kamu işleyişinde hala dikiş tutmamaktadır. Neredeyse her meclis döneminde çok farklı kesimlerden anayasa ile ilgili değişiklik önerileri gelmektedir. Şüphesiz; sivil bir anayasa yapılana kadar; bu haklı tartışmaların ardı arkası kesilmeyecektir.

Bununla birlikte 4 Ağustos 2021 tarihinde toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) gibi kurumlar sivillerin hakimiyetine geçecek şekilde yeniden düzenlenmiştir. Darbeci askerler, halkımızın seçtiği yöneticilerin kararları yerine özellikle Sabetaycıların hakim olduğu şura üyeleri sayesinde; defalarca demokrasinin kanına girmişlerdi.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yüksek Askeri Şura Kararlarının Ardından!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER