Zatürreye dikkat!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Zatürreye dikkat!
14.11.2022 14:51:30

 

Zatürreye dikkat!

Günümüzde en sık zatürre vakalarının özellikle grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda vücut direncinin azalması sonrası görülmeye başlandığını ifade eden VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Zatürre bulaşıcı bir hastalık olup çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir.

Normal durumda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde hastalık oluşturur” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Şevket Özkaya, 12 Kasım Dünya Zatürre Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

MİKROPLARIN AKCİĞERE ULAŞMASI SONUCUNDA MEYDANA GELİR

Zatürrenin tanımı ve ne olduğunu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Özkaya, “Zatürre yani tıp dilinde pnömoni dediğimiz hastalık, akciğer keseciklerinde sıklıkla bakteri ve virüslere bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Zatürre bulaşıcı bir hastalık olup çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Normal durumda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde hastalık oluşturur. Dolayısıyla pnömoninin oluşmasında bulaşmadan çok, kişinin vücut direncini kıran risk faktörleri rol oynar. Normal insanlarda vücudun savunma mekanizmaları bu bakteri ve virüsleri temizler ve hastalık oluşturamazlar” diye konuştu.

ÖLÜME NEDEN OLABİLİR

En sık görülen zatürre vakalarına da değinen Prof. Dr. Özkaya, “Günümüzde en sık zatürre vakaları; özellikle grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda vücut direncimizin azalması sonrası görmeye başladık.  Eğer erken tedaviye başlanmaz ve öksürük, ateş ve benzeri şikâyetler önemsenmezse, ölüme kadar yol açabilen komplikasyonlarla karşılaşabiliriz. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre zatürreye bağlı ölüm, ölüme sebep olan hastalıklarda 4. sırada yer almaktadır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Zatürreye dikkat!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri