2022'de En İyi Kısa Vadeli Yatırım Seçenekleri Nelerdir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
2022'de En İyi Kısa Vadeli Yatırım Seçenekleri Nelerdir?
08.06.2022 18:40:52

 

2022'de En İyi Kısa Vadeli Yatırım Seçenekleri Nelerdir?

Kısa vadeli yatırımlarda istenen özelliklerden bazıları güvenlik, likidite ve getiridir.

Paranızı yatırmak için yalnızca kısa bir süreniz varsa, tipik çek ve tasarruf hesaplarının dışında göz önünde bulundurmanız gereken birkaç yatırım seçeneği vardır. Bu alternatif kısa vadeli yatırımlar, para piyasası menkul kıymetleri olarak bilinir.

Para Piyasası Hesapları

Kısa vadeli yatırımlarda istenen özelliklerden bazıları güvenlik, likidite ve getiridir ve para piyasası hesapları bu özelliklere sahiptir. Para piyasası hesapları, şirketlerin ve yatırımcıların, nakitlerini dağıtma fırsatını beklerken kısa bir süre için park etmeleri için ideal yerlerdir. Paraya kolayca erişilebilir, ihmal edilebilir bir temerrüt riski vardır ve yatırım karışımı uygun şekilde çeşitlendirilmiştir, bu nedenle bazı bireysel yükümlülükler yapılmasa bile, para piyasası hesabının genel değerini etkilemez.

Para piyasası hesapları, kısa vadeli yatırımcılar için banka hesaplarından daha yüksek getiri sağlar. Tipik olarak, getiriler, daha agresif ve daha az agresif hesaplar için seçenekler olmasına rağmen, risksiz getiri oranının hemen üzerinde kazanılanlarla ilişkilidir.

Kısa Vadeli Yatırım için Hazine Bonosu ve Ticari Senet

Örneğin, bir Hazine bonosunu (T-bonosu): vadesi bir yıldan kısa olan bir ABD devlet borç senedini düşünmek isteyebilirsiniz. T-bonoları en çok pazarlanabilir menkul kıymetlerden biridir ve popülerlikleri temel olarak basitliklerinden kaynaklanmaktadır. Bir T-faturanın vadesi üç, altı veya 12 aydır ve yenileri genellikle haftalık olarak düzenlenir. Sürekli olarak yeni T-fatura ihracı ve rekabetçi ihale süreci, T-faturaların herhangi bir zamanda kolayca nakde çevrilebileceği anlamına gelir. Ayrıca, bankalar ve aracı kurumlar geleneksel olarak T-bono ticareti için çok düşük bir komisyon alırlar. ABD'de Hazine bonolarını 12 Federal Rezerv bankasından veya 25 şubeden herhangi biri aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Ticari kağıt, düşünmek isteyebileceğiniz başka bir yatırımdır. Bir şirket tarafından tipik olarak alacak hesaplarını ve stokları finanse etmek için verilen teminatsız, kısa vadeli bir kredidir. Genellikle mevcut piyasa faiz oranlarını yansıtmak için indirimli olarak verilir. Vadeler genellikle dokuz aydan uzun değildir ve biraz daha yüksek riskleri nedeniyle genellikle bir T-bonosundan daha yüksek bir getiri oranı sunarlar.

Opsiyon Ticareti

Ticaret seçenekleri olduğundan daha zor görünebilir. Opsiyon ticaretinin hızlı bir tanımını arıyorsanız, şöyle devam eder:

Size belirli bir tarihte belirli bir fiyattan belirli bir yatırımı satın alma veya satma hakkı veren enstrümanların ticareti, opsiyon ticareti olarak bilinir. Hisse senedi veya başka bir menkul kıymet gibi bir dayanak varlığa bağlı bir sözleşme, opsiyon olarak bilinir. Seçenek sözleşmeleri, bir gün kadar kısa veya birkaç yıl kadar uzun olabilen belirli bir süre için geçerlidir. Bir opsiyon aldığınızda, dayanak varlığın ticaretini yapma zorunluluğunuz olmasa da fırsatınız olur. Bunu yapmayı seçerseniz, seçimi uygulamak denir. İkili opsiyon ticareti gibi daha gelişmiş opsiyon ticareti türleri de vardır.

İkili opsiyon, ödemenin tamamen evet/hayır teklifinin sonucuna bağlı olduğu ve genellikle belirli bir varlığın fiyatının belirli bir miktarın üstüne mi yoksa altına mı düştüğüne atıfta bulunan bir tür opsiyon sözleşmesidir. İkili opsiyonlar, opsiyon satın alındıktan sonra otomatik olarak yürütüldüğünden, hamilin ikili opsiyonun icrası hakkında ek bir kararı yoktur. İkili opsiyon, diğer opsiyon türlerinden farklı olarak, sahibine belirtilen varlığı satın alma veya satma olanağı sağlamaz. Opsiyon sahibi, ikili opsiyonun süresi dolduğunda ya belirli bir miktar nakit alır ya da hiçbir şey almaz. İkili opsiyon ticareti hakkında daha fazla bilgi almak için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: https://www.binaryoptions.com/tr/

Mevduat Sertifikaları ve Banka Kabulleri

Mevduat sertifikaları (CD'ler) bankalardaki vadeli mevduatlardır. Bu vadeli mevduatlar, bir çek hesabındaki fonlar gibi talep üzerine çekilemez ve genellikle ticari bankalar tarafından verilir, ancak aracı kurumlar aracılığıyla da satın alınabilir. Belirli bir vade tarihi (üç aydan beş yıla kadar), T-Bonolarından biraz daha yüksek belirli bir faiz oranı taşırlar ve herhangi bir değerde ihraç edilebilirler. Ancak kazanabileceğiniz faiz miktarı, yatırımın miktarına ve uzunluğuna, mevcut faiz oranı ortamına ve belirli bankaya bağlıdır. Hemen hemen her banka CD sunarken, oranlar büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle alışveriş yapmak önemlidir.

Bankacı kabulleri (BA), finansal olmayan şirketler tarafından oluşturulan ve bir banka tarafından garanti edilen kısa vadeli kredi yatırımlarıdır. İkincil piyasada nominal değere göre indirimli olarak işlem görürler. Şirketler için bir BA, ithalat, ihracat veya mallardaki diğer işlemlerin finansmanı için pazarlık edilebilir bir zaman taslağı görevi görür. Bu, özellikle bir dış ticaret ortağının kredibilitesinin bilinmediği durumlarda faydalıdır. BA'ların avantajı, vadeye kadar elde tutulmaları gerekmemesi ve sürekli alınıp satıldıkları ikincil piyasalarda satılabilmeleridir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri