AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan "Engelli Vatandaşlarımızı Unutmadık!"
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan
03.12.2020 09:52:41

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan "Engelli Vatandaşlarımızı Unutmadık!"

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi,

“Engelli vatandaşlarımızın başkasının yardımına ihtiyaç duymadan her alanda yer alabilmesi, hayata tam ve etkin katılımları en temel insan hakkıdır. Sosyal devlet ilkesi doğrultusunda bu hakkı temin etmek, engellilerimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek konusunda çok önemli sorumluluklarımız olduğu bilinciyle çalışmaya devam ediyoruz.

 

İnsana yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğu düşüncesiyle özel gruplar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin kamu hizmetlerinden eşit olarak yararlanmasının önünü açan düzenlemeleri Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak hayata geçirdik. Son 18 yıllık dönemde hak temelli bakış açısıyla engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, yaşam standartlarını yükseltmek için çalışıyoruz. İstihdamdan özel eğitime, evde bakımdan sağlık alanındaki ihtiyaçların karşılanmasına kadar engellilerimizin tüm hizmetlerden yararlanmalarını sağlayacak düzenlemeleri bir bir hayata geçirdik.

 

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından, içinde bulunduğumuz 2020’nin “Erişilebilirlik Yılı” ilan edilmesi; erişilebilirlik çalışmalarının planlı ve standartlara uygun şekilde yapılması ve bu kültürün yaygınlaştırılması konusuna verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Dünyanın içinden geçtiği koronavirüs sürecinde engelli vatandaşlarımızın zorluklarla karşılaşmamaları için gereken tüm önlemler devletimiz tarafından alınarak bu hususta dünyaya örnek bir yönetim sergilenmiştir.

 

2002’de kamu kurumlarında 5 bin 777 engelli memur istihdam ediliyorken 2020 yılı Ekim ayı itibarıyla bu sayı 10 katlık artışla 57 bin 809’a ulaşmıştır. Bugüne kadar 600 binden fazla kişiye engelli aylığı, 91 bin kişiye de engelli yakını aylığı ödemesi gerçekleştirilmiştir. Özel gereksinime ihtiyaç duyan çocuklarımızın desteklenmesi ve onların hayata hazırlanması konusunda özel eğitim kurumları ülkemizde önemli görev ifa etmektedir.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından Eylül ayında açıklanan, ülkemizin 2030'a kadar engellilik alanındaki ulusal vizyonunu ve yol haritasını ortaya koyan “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi”, önümüzdeki dönemde geliştirilecek politikaların belirlenmesinde rehber olacaktır. Bu konuda atılacak her adımın, büyük değişimlere vesile olacağına yürekten inanıyoruz.

 

Engelli bireyleri desteklemek, onların sağlıklı bir yaşam sürmesi için çaba göstermek toplum olarak en önemli görevlerimizdendir. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelliler konusunda farkındalığın daha da artmasına vesile olmasını temenni ediyor, engelli vatandaşlarımıza, onların gören gözü, işiten kulağı, tutan eli olan değerli aileleriyle birlikte huzurlu bir yaşam diliyorum.”

AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan Çiğdem Karaaslan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER