Ankara'ya Yaşar Doğu Güreş Müzesi Kuruluyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ankara'ya Yaşar Doğu Güreş Müzesi Kuruluyor
22.02.2021 07:47:34

 

Ankara'ya Yaşar Doğu Güreş Müzesi Kuruluyor

Türk Güreşinin Sembolü Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğunun Ankara-Ulus semtinde bulunan Gazi İsmetpaşa Mahallesi Uzunyol Sokağı 41 numaralı evinin arsasına Güreş Müzesi kurulması için gerekli çalışmalar devam ediyor.

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Arş. Yazar Ahmet Seven Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıklarını Koruma Daire Başkanı Bekir Ödemiş'i ziyaret ederek çalışmaları devam eden Yaşar Doğu Güreş Müzesi hakkında istişarede bulundu.

 

ANKARA'YA YAŞAR DOĞU GÜREŞ MÜZESİ KURULUYOR

Yaşar Doğu 1948 Londra Olimpiyat Şampiyonluğundan sonra aldığı evde vefat tarihi olan 1981 yılına kadar ikamet etmişti. Yaşar Doğu Anadolu’nun dörtbir yanından seçerek Ankara'ya getirdiği genç güreşçileri bu evinde barındırmış Maltepe’de bulunan Güreş Kulübünde de hocalığını yaparak Türk Güreş Tarihine geçen efsane güreşçilerden olmalarını sağlamıştı.+

BAŞKENT BU DEFA GÜREŞ MÜZESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Evin manevi değerinin yüksek olduğunu söyleyen Yaşar Doğu kitabının yazarı Arş. Yazar Ahmet Seven Yaşar Doğu Güreş Müzesi yapılması yönünde önemli bir çalışmaya imza atan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına teşekkür ederek; "Müzenin şimdiden büyük heyecan uyandırdığını görüyor, tamamlandığında güreş camiasına büyük hizmetler verecek önemli bir merkez olacağına inanıyorum" dedi.

Ahmet Seven çalışmaları gönülden yürüten Ankara Büyükşehir Belediyesi  Kültür Varlıklarını Koruma Daire Başkanı Bekir Ödemiş'e başarı dileklerini iletti.

Yaşar Doğu Güreş Müzesi Samsun Yazarlar Derneği Ankara Büyükşehir Belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER