Advert
Bir İstanbul Balonu mu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bir İstanbul Balonu mu
05.10.2020 06:45:32

 

Bir İstanbul Balonu mu

Ekrem İmamoğlu, başlıktaki hükme muhatap olmamak için artık şapkadan tavşan çıkartmak, “Vay be!” dedirtecek işlere imza atmak zorunda. Atmazsa selefi SHP’li Nurettin Sözen gibi İstanbul siyasetinde de, Türkiye siyasetinde de bir parantez olarak kalır gider.  

Tam 25 yıl geçmişti. Evet, siyasi aktörler değişse de siyasi hareket bir ana çizgide kesintisiz çeyrek asır devam etmişti. Önce Refah Partisi, sonra Fazilet Partisi, bilahare de Adalet ve Kalkınma Partisi.

Siyasi aktörler de aynı şekilde; önce Recep Tayyip Erdoğan, sonra Ali Müfit Gürtuna, daha sonra Kadir Topbaş ve Mevlut Uysal oldu tam 25 yıl boyunca.

Yani siyaset sosyolojisi açısından seçmende en azından bir “bıkkınlık”tan söz etmek mümkündü ve bu tuhaf da kaçmaz/dı.

Ancak bu yaklaşımları geçersiz kılan olgu ise “Recep Tayyip Erdoğan gerçeği”. Evet, N.Ş.A.’da (Normal Şartlar Altında) yukarıdaki mülahazalara prim vermek mümkün. Ne var ki,  devreye “Erdoğan faktörü” girince bütün siyasi hesaplar ve sonuçlar elbette farklılık kazanıyor.

Zira, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı 28 Şubat hoyratlığında aslında çok da uzun sürmemiş olsa da, Erdoğan hem oyuna girdikten sonra (Başkanlık döneminde) hem de oyundan çıktıktan sonra (Başkanlık sonrası dönem) İstanbul’la özdeşlemesi kesintisiz sürdü.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER