Güncel
Giriş Tarihi : 12-11-2022 10:30   Güncelleme : 12-11-2022 10:38

Bügün Türkiye Genelinde Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı Yapılacak!

Türkiye’de Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapıyoruz! 12 Kasım 2022 Cumartesi Günü̈, Düzce Depreminin yıl dönümünde, depremin meydana geldiği saat olan 18:57’de ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketinin uygulanmasıyla yapılacak. 81 ilden, Valilerimizin bulunduğu alanlardan canlı görüntü aktarımı yapılacak.

Bügün Türkiye Genelinde  Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı Yapılacak!

 

1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde 12 Kasım’da tüm Türkiye’de aynı anda (Düzce Depremi’nin gerçekleştiği) saat 18.57’de Deprem Anı “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı yapılacak.

AFAD koordinasyonunda, afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ile toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde 81 ilde eş zamanlı olarak tüm vatandaşlarımızın katılımıyla tatbikat gerçekleştirilecek.

Tatbikat; 12 Kasım 2022 Cumartesi Günü̈, Düzce Depreminin yıl dönümünde, depremin meydana geldiği saat olan 18:57’de ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketinin uygulanmasıyla yapılacak.

Tatbikat öncesinde, Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde saat 18.00’de bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecek.

 

6 il (Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum) ile canlı bağlantı ve 81 ilden, Valilerimizin bulunduğu alanlardan canlı görüntü aktarımı yapılacak.

Ayrıca AFAD Başkanlık merkezinde medya mensupları için Medya Platform Alanı hazırlanacak.

Deprem konusunda uzman ve eğitmen konuklarımız, AFAD Başkanlık Merkezine davet edilecek ayrıca, Düzce, İzmir ve İstanbul’da Medya Platform Alanı oluşturulacak.

Bu noktalarda Deprem ve Afet Eğitimi Konusunda uzman konuklar bulunacak. Ayrıca İstanbul ve Bursa afet eğitim merkezleri yayın yapmak isteyen medya mensupları için gün boyu açık olacak.

Mobil Deprem Simülasyon Araçları Ankara (AFAD Başkanlığı) ve Düzce’de bulunacak.

Tatbikat öncesinde vatandaşlarımız bilgilendirilecek

TRT ve altyapısı uygun olan bazı TV kanallarında banner olarak tatbikat bilgilendirme mesajı yayımlanacak.

TRT Kocaeli, Bolu, Düzce ve Ankara radyo yayınları pilot uygulama olarak kesilerek, tatbikata ait bilgilendirme mesajı yayımlanacak.

Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine bağlı camilerimizden sesli bildirim yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 11 Kasım 2022 Cuma Hutbesinde ve Vaazında Afetler Konusuna yer verilerek, tatbikat duyurusu yapılacak.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcılarına ülke genelinde SMS ve CMAS tatbikat bilgilendirme mesajı gönderilecek.

Tatbikata; öğrenci yurtları, kamu kurum ve kuruluşlarının lojmanları ile tatbikat saatinde faaliyetine devam eden özel eğitim kurumları, ticaret ve sanayi odalarına bağlı sanayi kuruluşları, özel tesis ve işletmeler bilgilendirilerek, üretimi aksatmayacak şekilde, tatbikata katılması teşvik edilecek.

İl ve ilçelerde tüm okul yöneticileri ve öğretmenler tatbikat hakkında bilgilendirilecek ve öğretmenler, Çök-Kapan-Tutun hareketini öğrencilere anlatarak tatbikat saatinde tüm öğrencilerin aileleriyle birlikte evlerinde tatbikata katılmalarını teşvik edecek.

Ayrıca; il ve ilçelerde mahalle, köy, apartman ve sitelerde ilgili yöneticiler ile görüşülerek vatandaşların tatbikata katılımları sağlanacak.

Afet Tatbikatı Yarının Hazırlığı!

AFAD “Afetlere dirençli toplum oluşturma” vizyonu çerçevesinde toplumun tüm kesimlerine yönelik bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda “2021 Afet Eğitim Yılı”nda gerçekleştirilen yüz yüze ve çevrimiçi afet farkındalığı eğitimleri 2022 Afet Tatbikat Yılı ile davranış değişikliğine dönüştürülüyor.

 

2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında 54.302 tatbikat hedefi konuldu. 2022 yılı tamamlanmadan 57.300 okul tatbikatı 8.902’i diğer tatbikatlar olmak üzere toplam 66.202 tatbikat icra edildi.

 

741 Hastane Tahliye Tatbikatı

185 ASHB Huzurevleri Yangın Tahliye Tatbikatı

 

93 Adliye, Ceza ve Tevkif Evleri Yangın Tatbikatı

 

77 AVM’ ler Yangın Tahliye Tatbikatı

 

2176 Apartman ve Siteler

 

264 Organize Sanayi Bölgeleri

 

57300 Okullar, Üniversiteler

 

20 Spor Müsabakaları

 

155 Kültür Yapıları, Müzeler

 

110 Kütüphaneler

 

1176 Müftülükler ve Eğitim Merkezleri

 

123 Havalimanları, Gümrük ve Liman İşletmeleri

 

3306 Valilikler, Belediyeler, İl Özel İdaresi Meclisleri ve Kamu Binaları

 

17 Sendika Merkezleri

 

48 Otobüs Terminalleri

 

326 GSB Öğrenci Yurdu

 

67 İl Düzeyi ve 17 Bölgesel Düzey TAMP Tatbikatı

 

1 Uluslararası BM OCHA INSARAG SİMEX Tatbikatı

 

 

2022 Afet Tatbikat Yılı Kapsamındaki İlkler:

Orman yangınlarına müdahale tatbikatı ulusal düzeyde 4 ilde eş zamanlı ilk defa uygulandı. AFAD ve OGM tarafından hazırlanan Ulusal Orman Yangınları Müdahale Planı test edildi.

 

Ülke genelini kapsayacak şekilde tüm okullarda aynı anda ilk defa tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğüne ait insansız hava araçları ve helikopterlerden alınan görüntüler AFAD Başkanlığınca ilk defa tek platformda toplandı

 

Sel taşkın tehlikesine karşı ilk defa erken uyarı tatbikatı yapıldı.

 

İkaz ve alarm sisteminde yerli ve milli olarak geliştirilen yerel ses yayın sistemi sel-taşkın tehlikesine karşı uyarı amacıyla ilk defa kullanıldı.

 

Haber Alma Yayma (HAY) sistemi test edildi.

AFAD, DSİ Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünce erken uyarı sistemleri ilk defa tek bir altyapı üzerinde birleşerek vatandaşa uyarı haberi iletildi.

 

İlk defa bir tatbikatta DSİ tarafından oluşturulan dere izleme sensörleri test edildi.

 

Sel ve taşkından korunma amacıyla toplanma alanları İlk defa belirlendi; dere kenarlarına toplanma alanı tabelaları yerleştirilme pilot çalışması yapıldı.

 

SMS dışında CMAS teknolojisi kullanılarak ilk defa cep telefonlarına hücresel mesaj gönderildi.

 

TATBİKAT ÖNCSİ AFAD BAŞKANLIĞINDA ETKİNLİK PROGRAMI

Konu: Deprem Anı “Çök-Kapan-Tutun” Tatbikatı Bilgilendirme Programı

 

Tarih: 12 Kasım 2022

 

Saat: 18.00

 

Program Merkezi: AFAD Başkanlığı, Üniversiteler, Dumlupınar Blv. No:159/B, 06800 Çankaya/Ankara

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Recep YAZGANRecep YAZGAN