Darbecilerinin Verdiği Kararların Hükümsüz Sayılması
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Darbecilerinin Verdiği Kararların Hükümsüz Sayılması
16.07.2020 12:41:13

 

Darbecilerinin Verdiği Kararların Hükümsüz Sayılması

Türkiye Büyük Millet Meclisi,  27 Mayıs 1960 darbe döneminde “Yüksek Adalet Divanı’nın verdiği kararların hükümsüz sayılması” maksadıyla yasa çalışmaları yürütüyor. Geç olsa da zararın neresinden dönülse kardır. Fakat bu işin sadece “Yassıada Kararları” ile sınırlı kalması düşünülemez.

Kesintisiz darbe süreci bu ülkenin kazanılmış bütün birikimlerini altüst etmiş memleketin canına okumuştur. 27 Mayıs 1960 darbesinden başka 12 Mart 1972, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 yılında gerçekleştirilen bütün darbeler yargılanmalı ve sorumluları cezalandırıldığı gibi mağdur olanlara da tazminatları verilmelidir. Aksi takdirde zorbaların silahı ele alarak halka kan kusturdukları bir faşist ülke konumundan kurtulamayız.

Evet, Yassıada yargılamaları ve akabinde gerçekleşen idamlar, neden oldukları bireysel mağduriyetlerin yanı sıra toplumsal ve siyasi hafızamızda tamiri çok büyük yaralar açmıştır. Bu kararların sebep olduğu mağduriyetlerin ve açtığı toplumsal yaraların mümkün olduğu ölçüde giderilmesi gereklidir. Böyle bir icraat Türkiye Cumhuriyeti’nde yasama organına düşen başlıca ödevlerinden birisidir. Lakin sadece 27 Mayıs 1960 ile sınırlı kalacak bir yasa güdük ve eksik kalacaktır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER