Advert
Dersim'i Acımasızca Bombalayan Sabiha Gökçen
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Dersim'i Acımasızca Bombalayan Sabiha Gökçen
04.05.2020 14:26:07

 

Dersim'i Acımasızca Bombalayan Sabiha Gökçen

Türkiye'nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen, dönemin Tan gazetesinden Ahmet Emin Yalman'a verdiği röportajda çarpıcı itiraflarda bulunuyor

CANLI HEDEF ÜZERİNE BOMBA ATMAK İNSANA HİÇ ACIMAK HİSSİ VERMİYOR

Kahraman Türk Kızı’, ‘Türk’ün Kanatlı Amazonu’ diye anılan Sabiha Gökçen’in açıklamasında kan donduran ifadeler de yer alıyor.

Gökçen, Dersim harekât günlerini şöyle anlatıyor: “Muhasama meydanında canlı hedef üzerine bomba atmak insana hiç acımak hissi vermiyor. İnsan yalnız vazifesini görmek için aramayı, vurmayı düşünüyor...”

Atatürk'ün manevi kızı da olan Gökçen'in yıllar önce Tan gazetesine verdiği röportajdaki ifadeleri, CHP'nin Dersim olayındaki tavrını gözler önüne serdi.

 

ACI İTİRAFLAR

Dersim bombardımanı sırasında yaptığı uçuşların hayatındaki en önemli uçuşlardan bir olduğunu belirten Gökçen, bombardıman sırasındaki heyecanını asla unutamayacağını söylüyor.

Gökçen “Dersim'deki uçuşlarım daha heyecanlı olmuştur... İnsan evvela bombalarını atıyor, bundan makineli tüfeğe geçiyor. Dersim'deki ilk bombardımanın heyecanını unutamam” ifadelerini kullanıyor.

BOMBA ATMAK ACIMA HİSSİ VERMİYOR

Sabiha Gökçen, Dersimlileri bombalarken duyduğu hazzı şu cümlelerle ifade ediyor; “Çarpışma meydanında canlı hedef üzerine bomba atmak insana hiç acımak hissi vermiyor. İnsan yalnız vazifesini görmek için aramayı, vurmayı düşünüyor...”  

 

“ATATÜRK'ÜN İZİNDE BİR ÖMÜR BÖYLE GEÇTİ” KİTABINDAN  

Gökçen'in kendi anılarının yer aldığı “Atatürk'ün İzinde Bir Ömür Böyle Geçti” kitabında Dersim mezalimiyle ilgili önemli bilgiler daha önce medyada yer almıştı.

Kitapta Gökçen'in kendi fotoğrafının altına yazdığı şu bilgiler oldukça dikkat çekici: “Harekattan birkaç dakika önce. Dersim'e uçuyordum. Asker arkadaşlarımla, meslektaşlarımla birlikte isyancıları susturmak görevini almıştım. Atatürk'ün bana verdiği silah da üzerimdeydi. Ulusum için ilk kez büyük bir işe gidiyordum. Makbule Atadan hanımefendi, ‘Korkuyor musun?' diye sordu. Güldüm: Bölgeye barışı sağlamak için gidiyorum. Korkan insanın barış için savaş vermesi mümkün mü?”

 

ASLA ELLERİNE SAĞ GEÇMEYECEKTİM

Gökçen'in kitabında yer alan bir başka acı itirafı ise şöyle: “Ne olur ne olmaz diye bir de makineli tüfek kontrolü yapıyor, silahı yağlıyor, mermileri sayıyor, herhangi bir taarruza uğradığımızda ne yapacağımızı birbirimize anlatıyorduk. Ben Atatürk'ten aldığım direktif üzerine, şayet uçağımız düşecek olursa derhal silaha sarılacak ve asla asilerin eline sağ olarak geçmeyecektim! Önce onlarla dövüşecek sonra da son kurşunu kendi beynime sıkacaktım.”

Kaynak: Muhsin Bayraktar - Yeni Akit

Sabiha Gökçen Dersim Tunceli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER