Eşlerin Karşılıklı Vazifeleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eşlerin Karşılıklı Vazifeleri
22.07.2022 11:43:48

 

Eşlerin Karşılıklı Vazifeleri

Eşlerin birbirleri üzerinde hakları vardır. Peygamberimiz bunu bize bildirmektedir: “Dikkat ediniz, kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi, kadınların da sizin üzerinizde hakları vardır.” (Tirmizî, Radâ 11)

Eşlerin birbirlerine karşı vazifeleri şu şekilde sıralanabilir:

1.  Önce eşler arasında karşılıklı sevgi, saygı, sadakat, sabır, sorumluluk bilinci ve hoşgörü olmalı.

2. Erkek evine bağlı olmalı, ailesinin beslenme, yiyecek, giyecek ve diğer ihtiyaçlarını da helâl yönden karşılamalı.

3. Erkek, ailesinin İslâmî vazifelerini en iyi şekilde yapmasına yardımcı olmalı.

4. Erkek hanımına karşı sert, kaba olmamalı, yumuşak, nâzik davranmalı. Çünkü Allah Teâlâ Şöyle buyurur: “Kadınlarla iyi geçinin.” (Nisâ, 4/19) Peygamberimiz (s.a.s.) de şöyle bildirmektedir: “Sizin en hayırlınız kadınlara karşı en iyi davrananızdır.” (Ebû Dâvud, Sünnet 15)

5. Kadın da evine bağlı olmalı, kendi hakkında kötü söz söylenmesine sebep olacak davranışlardan kaçınmalı, dedikodulara sebep olmamalıdır.

6. Kadın çocuklarına en iyi şekilde bakmalı ve evinde yapılması gerekenleri de ihmal etmemelidir.

7. Çocuklarının terbiyesinde de anne-baba birlikte gereken fedakârlığı yapmalıdır.

8. Eşler arasında güzel geçim olmalı. Eşler arasında güzel geçim, mutlu bir evlilikle başlar. Mutlu ve huzurlu evlilik ise, eşlerin birbirlerini sevip saymaları, hayatı dürüstçe paylaşmaları ve sorumluluklarını yerine getirmeleri ile sağlanır.  Evlilikte birçok tartışma ve çatışmanın temelinde eşini rencide etmek ve saygılı davranmamak vardır. Tartışmanın büyümeye başladığı zamanlarda en azından eşler, “anlaşamayacaklarında anlaşırlarsa” tartışma, kavga ve çatışmaya dönüşmez. Uyumlu bir karı-koca ilişkisinde, birbirinin kişiliğine saygılı olmak esastır. Sağlıklı bir ailenin temeli eşler arasındaki sağlıklı iletişimle mümkündür.

Peygamberimiz şöyle buyurur: “Kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, namusunu korur ve kocasına itaat ederse, kendisine: ‘Hangi kapısından istersen cennete gir!’ denir.” (Tirmizî, Radâ 10)

Rasûlullah (s.a.s.) bir sahabeye hitaben: “Hanımının senin üzerinde hakkı vardır. Bedeninin senin üzerinde hakkı vardır. Misafirlerin de senin üzerinde hakkı vardır. Her hak sahibine hakkını ver” (Buhârî, Savm 51-55) buyurur.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

süleyman gülek Eşlerin Karşılıklı Vazifeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri