Görsel Şölen Yaşatan Lavanta Vadisi Nerede?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Görsel Şölen Yaşatan Lavanta Vadisi Nerede?
29.05.2023 17:23:24

 

Görsel Şölen Yaşatan Lavanta Vadisi Nerede?

Görsel şölen yaşatan Lavanta Vadisi nerede diye merak edenlere Kırıkkale’de olduğunu söylemek gerekir. Uçsuz bucaksız lavanta tarlaları arasında kişinin kendini mutlu ve huzurlu hissetmesi mümkündür. Balışeyh Lavanta Vadisi olarak bilinen bu yer Kırıkkale merkezine çok uzak değildir. Ortalama olarak en fazla 40 dakika da orada bulunmak mümkündür. Lavanta Vadisi tam bir görsel şölen havasında an yaşatır. Gerçekçi ve göz alıcı fotoğraflar çekerek anı ölümsüzleştirmek mümkündür. Bu yerde lavantaların arasında salıncağa binmek oldukça keyif vericidir. Bu yerde eğlenceli ve renkli anların fotoğraf yada videolarını çekip yöresel ürünlerinden yararlanabilmek mümkündür. Doğal ve mistik bir dokuya sahip Lavanta Vadisi Kırıkkale Samsun karayolu güzergahında yer alır. Doğa severlerin zevk ile vakit geçireceği bu yer yaklaşık olarak 35 dönümlük bir alana sahiptir. Gözün alabildiği her yerde mor ve pembeye çalan renkte lavantaları görmek oldukça huzur vericidir. Büyük bir alanı kaplayan Lavanta Vadisi yöre halkının ürettiği doğal ve sağlıklı ürünleri barındırır. Doğal ürünlerin yanı sıra geleneksel el sanatı ürünlerinin de satışının yapılması ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeker. Uzun bir yürüyüşün ardından bir nebze olsun soluklanmak için lavanta vadisinin hemen yanında küçük bir çay bahçesi bulunur. Otantik görünüme sahip bu çay bahçesi güzel ve anlamlı bir gezinin dinlenme alanı gibidir.

Tabiatın Renklerini Yerinde Deneyimleyin

Lavantanın mor renk ile süslediği vadi oldukça güzel görünür. Tabiatın renklerini en iyi şekilde gösteren bu vadi ziyaretçilerine görsel şölen sunar. Kırıkkale’nin Lavanta Vadisi’ni görmek için en uygun zaman temmuz ayıdır. Bu ayda lavantalar görkemli bir şekilde büyür ve canlı renklere kavuşur. Göz ile görülebilecek her yerin mor renkli lavanta çiçekleri ile bezenmesi doğa harikası gibidir. Görsel güzelliğin yanı sıra hoş kokusu ile ziyaretçilerini mest eder. Ziyaretçilerini cezbeden bir yapısının bulunması Kırıkkale’nin tanınırlığında önemli ölçüde arttırır. Turizm yönünde pek çok avantaj sunan bu Lavanta Vadisi temmuz ayında pek çok kişiyi ağırlar.

Kırıkkale’nin daha fazla tanınmasına fırsat sunan bu Lavanta Vadisi hoş kokusu ile adeta büyüler. Dinlenmek ve günübirlik tatil için oldukça ideal olan bu yer ile keyifli vakitler geçirmek mümkündür. Lavanta çiçeklerinin kurutulmuş hale ile yapılan çaylar, yine kurutulmuş hale ile yapılan oda kokuları ve daha fazlasını bu Lavanta Vadisi’nde bulmak mümkündür. 

Lavanta vadisine farklı ulaşım araçları kullanarak gitmek mümkün olduğundan otobüs bileti ve uçak bileti ile Kırıkkale’ye iniş yapmak daha sonra taksi yada araç kiralama hizmeti ile lavanta Vadisi’ne ulaşmak mümkündür.

Lavanta Vadisi  temmuz ayı geldiğinde birbirine benzer renk tonlarına bürünür. Bu haliyle Lavanta Vadisi oldukça fazla rağbet görür. Rağbeti arttıran diğer unsurlar aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Hoş kokusu ve güzel dokusu ile lavanda çiçekleri mükemmel bir his uyandırır.
  • Kaliteli ve göz alıcı fotoğrafların çekilmesini imkan sağlar.
  • Dinlendirici ve tazeleyici bir ortama ev sahipliği yapar.
  • Göz zevkini ikiye katlar.
  •  Kırıkkale’nin tanınmasına imkan sağlar.
  • Yöresel ürünleri ile ziyaretçilerine en iyi seçimleri yaptırır.
  • Doğallığın ve sadeliğin güzelliklerini tek bir kare de anlatır.

Kırıkkale’nin lavanta bahçelerini görmek için gelenler güzellikleri ile mest olurlar. Temmuz ayında gelen misafirler daha bir güzel görsellik ile baş başa olurlar. Lavantaların çiçeklerinin en belirgin olduğu ay temmuz ayı olduğundan en güzel kareleri bu ayda yakalamak mümkündür. Kırıkkale’nin en önemli sembollerinden biri olan Lavanta Vadisi sevenlerini en iyi şekilde ağırlar. Ayrıca beklentileri en iyi şekilde karşılar.

Renk Cümbüşü Lavanta Vadisi

Renk cümbüşü Lavanta Vadisi uçsuz bucaksız bir alan gibi görülür. Fotoğraflarda görülen ve kurutulmuş şekilde pek çok yerde yaygın olarak kullanılan lavantanın çiçek halini bu vadide görmek mümkündür. Müthiş ve eşsiz bir deneyim olan bu lavanta Vadisi görülmeye değer sayılı yerler arasında yer alır. Lavantanın faydalarını bir kez daha hatırlatan bu vadi en çok tercih edilen günübirlik gezi için idealdir. Görsel olarak güzel bir görünüme sahip bu vadi doğallığı ile ünlüdür. Hoş lavanta kokusu ile akılda güzel anıların canlanacak olması misafirlere sunulan bir güzellik gibidir. Günden güne gelişen ve çok fazla sayıda kişi ağırlayan bu vadi Türkiye’nin en önemli yerlerinden biridir. Güzel ve anlamlı bir tatil için dinlenmeli bir durak noktasıdır.

Bir sene boyunca yorulmuş ve yoğun iş temposu ile kendine zaman ayıramamış kimselerin gidebileceği ve stres atabileceği bir vadidir. 3 haftadan uzun süren Lavanta Vadisi kokusu çevre  alanlarında lavanta kokmasına hatta kişilerin oradan ayrıldıktan bir zaman daha lavanta kokusu almasına imkan sağlar.

Genel olarak bakıldığında her yönden oldukça fazla dikkat çektiği görülür. Kokunun bu kadar yoğun olması kişinin aklında unutamayacağı güzel bir etki uyandırır. Bireysel yada toplu şekilde yapılan gezilerde bu Lavanta Vadisi seçilecek en iyi durak noktasıdır. Lavantanın her türlü halini gözler önüne seren bu vadi ziyaretçilerine görsel olarak güzel bir anı bıraktırır.

Güzel ve iç açıcı olan bir günübirlik tatile evet diyenlere sunulan en nadide yerlerden biridir. Dinlenme ve keyiflenme için her fırsatta gidilebilecek bir yerdir. Mor ve pembeye kaçan renk aralığı ile hoş lavanta kokusunu birleştiren bu vadi ziyaretçilerine en iyi halini gösterir.

 

 

 

Görsel Şölen Yaşatan Lavanta Vadisi Nerede?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı