Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı İstifa Etti!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı İstifa Etti!
25.01.2023 17:34:02

 

Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı İstifa Etti!

Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof Dr. Ali Kuzudişli’nin istifasını getiren süreçlerin eksiksiz izahı.

 

19/12/2022 tarihli 32048 sayılı Resmi Gazete’de Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı 1 adet 6. derece Araştırma Görevlisi kadro alımı ilanı yayımlandı. İlanın “Özel Şartlar” sütununda “Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İlahiyat Fakültesi lisans mezunu olup, Eski Türk Edebiyatı alanında tezli yüksek lisans yapıyor olmak.” şartı yer alıyordu.

İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, kim tarafından yazıldığı bilinmeyen “özel şarta” sözlü olarak itiraz etti. İtiraz üzerine 23/12/2022 tarihinde ilanda düzeltme yapılarak aşağıdaki şekle getirildi: “İlahiyat Fakültesi veya Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Lisans mezunu olup, İlahiyat Fakültesi Türk İslam Edebiyatı alanında veya Eski Türk Edebiyatı alanında tezli yüksek lisans yapıyor olmak.” Bu düzeltme asıl itiraz noktasını göz ardı eden basit bir düzeltmeydi ancak en azından İlahiyat Fakültesi mezunu olup İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmakta olan öğrencilere aday olma kapısını açıyordu.

04/01/2023 tarihinde İlahiyat Fakültesi Ön Değerlendirme Komisyonu başvuruları değerlendirip puan sıralamasına göre sonucu ilan etti. İlan Üniversitenin resmi sitesinde yayımlandıktan sonra “Hatırlı aday” sıralamada ilk 10’a giremediğinden telefonlarla ve aracı kimselerle Fakülte yönetimine baskı yapılmaya başlandı. Başta İalahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli ve dekan yardımcısı Doç. Dr. Berat Sarıkaya olmak üzere Dekanlık, baskılara boyun eğmeyip bilim sınavını yaptı.

09/01/2023 tarihinde başarılı asıl ve yedek adaylar Gümüşahne Üniversitesinin resmi sitesinde ilan edildi. Baskıların dozu daha da arttı. Resmi yazıyla Ön Değerlendirme Komisyonu hakkında soruşturulma açılması istendi. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli sorumluluğu üstüne alarak eğer soruşturulma açılması gerekiyorsa kendisine soruşturulma açılmasını belirten bir yazıyla cevap verdi. 16/01/2023 tarihinde resmi sürece uygun olarak İlahiyat Fakültesi Dekanlığı sınavda başarılı olan asıl üyenin ilan edilen kadroya atanmasını teklif etti.

18/01/2023 tarihinde ilan edilen kadronun iptal edildiğini ifade eden bir yazı geldi. İptalin ne zaman yapıldığı, nerede ilan edildiği ve hangi gerekçeyle iptal edildiği hâlâ meçhuldür. 18/01/2023 tarihinde saat 16:20’de, Yalnız İlahiyat Fakültesine değil, Gümüşhane Üniversitesinin birçok birimine büyük emekler vermiş olan Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Berat Sarıkaya üzerine uygulanan baskıları kabullenmeyerek dekan yardımcılığından ve üniversitedeki tüm komisyon üyeliklerinden istifa etti. Aynı gün saat 16:30’da İlahiyat Fakültesi Dakanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli, aşağıdaki istifa dilekçesini yazarak dekanlık görevinden istifa etti.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali  Kuzudişli istifa dileçesinde şu ifadelere yer verdi:

18/01/2023 tarih 152807 sayılı yazınızda Fakültemiz İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü İslam Tarihi Anabilim Dalı için 19/12/2022 tarihinde 32048 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen 6. derece araştırma görevlisi kadrosuna başvuran ve giriş sınavında başarılı olan A** Y**’ın 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 50/d maddesine göre bir (1) yıl süre ile atanması teklifimizin, kadronun iptal edildiği gerekçesiyle reddedildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Söz konusu ilanda yer alan “Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İlahiyat Fakültesi lisans mezunu olup, Eski Türk Edebiyatı alanında tezli yüksek lisans yapıyor olmak.” özel şartına itiraz ettiğim ve ilgili kadroya başvuran İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencilerinin başvurularını geçerli sayıp kabul ettiğim için şahsıma uygulanan doğrudan ve dolaylı haksız baskıları kabul etmediğimi, söz konusu kadro iptalinin ve gerekçesinin hiçbir yerde ilan edilmediğinden yapılan işlemin mevzuata aykırı olup kazanan adayın mağdur edildiğini ve Fakültemize uygun görülen bu tür keyfi uygulamalara tahammül sınırımı aştığımdan dolayı Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevimden istifa ettiğimi belirtir, Gereğini bilgilerinize arz ederim. 18/01/2023

 

Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı İstifa Etti!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Adil     0000-00-00 Yaptıkları bilim sınavında araştırma görevlisi edebiyat alanında alınacak olmasına ağmen soruların tamamı arapça ve islam tarihinden sorulmuştur. Yani hileyi yapan kendisidir. Rektörlükte bu hile karşısında kadroyu iptal etmiştir. Ali hoca algı yapıyor
Adil osman     0000-00-00 Ali hoca gerçeği konuşmamaktadır. Kendi öğrencisini torpille uygun olmayan bir şekilde almıştır. Algı yapmaktadır.Araştırma görevlisi alımında özel şart olmaz. Şartda denilen ilahuyat veya edebiyat mezunu olmak ve eski türk edebiyatı veya türk islam edebiyatı alanında yüksek lisans yapıyor olmak. Dolayısıyla ali hoca bu şartlara uymayan islam tarihi ve sanatları alanında yüksek lisans yapanlarında başvurularını alakasız bir şekilde kabul etmiş ve yaptıkları bilim sınavında
ahmet yilmaz     0000-00-00 Omurgalı insan .
Metehan Alptuğ     0000-00-00 Sınavın farklı bir üniversitede farklı bir komisyon tarafından yapılması bir nebze çare gibi görünebilir. Şayet üniversite özel şart koyacaksa oda şöyle olabilir. Uluslararası tanınırlığı olan bir eğitim kurumu tarafından yapılan üniversiteler değerlendirmesine göre mezun olduğu üniversite ilk 100 de yeralan, uluslararası birden fazla patenti olan, alanının top dergilerinde (uyduruk dergiler değil) tek yazar olmak kaydı ile en az 5 yayını olan bir aday.
Metehan Alptuğ     0000-00-00 Kişiye özel ilan hakkında fikrimi sormuşsun. Birkaç şey söyledikten sonra sonunda ne düşündüğümü söyleyeceğim. Malumundur ki doğudaki üniversitelerin batıdaki üniversitelere ve batıdaki üniversitelerin yurt dışındaki üniversitelere göre eğitim kalitesi çok düşük olmasına rağmen ters orantılı bir şekilde lisans ortalama notları yüksektir. Yani alımlarda baştan haksızlık yapılmaktadır. Sözde müslüman olan ama özde müslümanlıktan zerre izler taşımayan bizim gibi ülkelerde ne yaparsan yap boş.
Metehan Alptuğ     0000-00-00 Gerisi tereyağından kıl çekmek kadar kolay. Yapmaları gereken tek şey artık her puan (ales, yabancı dil, lisans not ortalaması) kategorisinde açık ara önde olan ve sıralamda. 1. sıradan olan adayı bilim sınavında elemek. Kendi adayları 7. sıradan bilim sınavında 91 puan alırken bariz hakkını yedikleri 1. sıralamadaki adaya sadece 55 puan vermişler. Sağolsun excel ile ayarlama yapmışlar 1. sıradaki aday 65 yani sadece 10 puan daha fazla alsa kendi adaylarını geçecek. Ezcümle haktan hukuktan dem vuranlar zaten hakkı daha önce göz ardı ederek 6 kişinin hakkını gaspetmiş. Benim zoruma giden birşey varsa oda sadece konuyu bilmeyenleri ahmak yerine koymalarıdır.
Metehan Alptuğ     0000-00-00 Tahsin acızık gayret edersen ne demek istediğimi anlayacağını sanıyorum bu senin için çokta zor olmamalı. Ama neyse ben sana yardımcı olayım malum belli ki anlama kapasiten biraz zayıf. Bu madur ayağına yatan dekan ve yamağı itiraz ettikleri şeyi daha önceden kendileri yapmışlar. Kendilerinden torpilli birini alabilmek için dil puan barajını yukarı çekerek otomatik olarak 2 kişiyi elemişler. Kendi adayları sıralamaya girince işleri daha kolaylaşmış. Aday yeterki sıralamada ilk ona girsin.
Metehan Alptuğ     0000-00-00 Ali akademik ve idari yönden yüksleebilmek için idarenin nezdinde hatırlı kişileri referans olarak kullanan hedefine ulaştığında da ilk iş olarak kendine referans olan kişileri harcamaya çalışan biridir. Şimdi de aynısını kendisini Dekanlık makamına atayan Rektör Hocaya yapmaktadır. Dekanlık görevinde kaldığı süre dolayısıyla yüksek ek gösterge amacına ulaşmış ve başka bir üniversiteye geçiş aşamasındadır. Öküz ölmüş ve artık ortaklık bitmiştir. Umarım karşısına bundan sonra ta...lı biri çıkar ve kendisine dünyanın kaç bucak olduğunu gösterir.
tahsin     0000-00-00 Metehan ın zoruna gitmiş. Kişiye özel ilan hakkında ne düşünüyorsun metehan ?
Metehan Alptuğ     0000-00-00 Koyun postuna bürünmüş bu kurt Ali'ye ve muavinine sorun bakalım daha önce kendilerinden torpilli A. A.'yı 7. sıradan nasıl Araştırma Görevlisi olarak atadılar ve sıralamada açık ara bu torpilli kişiye fark atan 6 kişinin hakkıno nasıl gasp ettiler. Konuya bahis sınavda da yine kendilerinden torpilli A. Y.'ye sıralamda 7. sırada olmasına rağmen torpil yapmaya kalkınca Rektörlük makamı ilgili kadroyu iptal etmiştir. Konuyu farklı mecraya taşıyarak masum ayağına yatmaya çalışmaktadırlar. Haktan hukuktan yana olduğunu varsayan Ali'ye sorun bakalım hangi yabancı uyruklu Dr. Öğretim Üyesinin kitabına hiçbir katkı yapmadığı halde ismini yazdırmıştır. Haktan bahsetmesi gereken en son kişi Ali ve muavini Beraat'dır. Şayet şüpheye düşerseniz Gümüşhane Üniversitesinin Duyurular sekmesinde geri tarihe doğru İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanı Ön Değerlendirme ve Nihai Değerlendirme Sonuçlarına bir göz atın. Ali ve muavininin utanç tablolarını bir görün.
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri