Gümüşhaneliler o valiye ateş püskürüyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gümüşhaneliler o valiye ateş püskürüyor!
30.12.2021 11:22:25

 

Gümüşhaneliler o valiye ateş püskürüyor!

Gümüşhaneliler, bu ayın başlarında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Gümüşhane ili, Kürtün İlçesi, Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köyleri ile Trabzon ili, Şalpazarı İlçesi, Gökçeköy Mahallesi arası iki il sınırlarının tespitine ilişkin verilen karara dayanak olan raporu hazırlayan merkez valisine ateş püskürüyor.

Merkez valisi tarafından hazırlanan iki rapordan birisinin kabul görmesiyle Bakanlar kurulu tarafından alınan kararı ile Gümüşhane’nin üç köyünün toplamda yaklaşık 500 hektar arazisinin Trabzon İli, Şalpazarı İlçesi, Gökçeköy Mahallesine bağlandı.

Bu durum karşısında Gümüşhaneliler birer dilekçe yazarak olayı Cumhurbaşkanlığına taşımaya başladı.

 

Gümüşhaneliler tarafından Cumhurbaşkanı’na yazılan dilekçede şu ifadeler yer alıyor;

 

HAZIRLIK SAFHASINDA GÜMÜŞHANELİLER HİÇ DÜŞÜNÜLMEDİ

 

Gümüşhane nüfusuna kayıtlı bir vatandaş olarak iş bu kararın tüm hazırlık safhasında Gümüşhane halkının düşünülmeden verildiği, Gümüşhane halkı ile istişare edilmediği ve yine Gümüşhane halkının haberi olmadan verildiği açıktır.

 

Gümüşhane halkı kadimden beri Trabzon halkı ile iç içe huzur içinde yaşamıştır. Bahse konu iki il arasındaki sınır, ilk etepta 1931 – 1951 ve 2006 yıllarında yapılan Kadastro çalışmaları ile belirlenmiştir. Sınırlarımız kesindir. Hiç birşekilde Gümüşhane halkı Trabzon ilinden arazi talebinde bulunmamıştır.

 

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÇİZDİĞİ SINIRLAR KABUL EDİLMİŞ GİBİ

 

Sınırlarımızın kesinleşmesine rağmen Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yetkisinin olmamasına rağmen sınırların yeniden hesaplanmasına ilişkin hak iddiasında bulunmuş ve Merkez Valilerince yapılan çalışmalarda da 2021 yılında yapılan keşifte dinlenen bilirkişilerden sınırların 1931 – 1951 ve 2006 yıllarındaki gibi mevcut olduğu belirlenmiştir. Ancak buna rağmen Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından çizilen sınırlar dikkate alınarak kararname ile Trabzon Büyükşehir Belediyesinin çizdiği sınırlar gibi karar verilmiştir.

 

Gümüşhane halkı tarafından kadimden bu yana kullanılan yaylalar, ormanlar, meralar, içme suyu kaynakları bizler yok sayılarak Şalpazarı Gökçeköy Mahallesi sınırlarına alınmıştır. Bu karar ile başta Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köyleri olmak üzere tüm Kürtün halkı, tüm Gümüşhane halkı mağdur edilmiştir.

 

Sayın Cumhurbaşkanım, tüm tarih boyunca Gümüşhane halkı devletinin yanında olmuş, hiç bir zaman devletini mağdur ve mahçup etmemiştir. Yine Gümüşhane halkı vatanına, milletine, bayrağına ve toprağına gönülden bağlıdır.

 

OYLARIMIZI HEP AK PARTİ’YE VERİYORUZ

 

Bilindiği üzere Gümüşhane’de;

 

2015 Haziran Milletvekili seçimlerinde Ak Partiye yüzde 56,8 oranında,

2015 Kasım Milletvekili seçimlerinde Ak Partiye yüzde 68 oranında,

2018 Haziran Milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakına yüzde 77,4 oranında oy vermiştir.

 

Yine Gümüşhane halkı Sayın şahsınızın seçilmesinde önemli rol oynamış, Gümüşhane’de kullanılan toplam 79.815 oyun, 62.936’sını tarafınıza vermiştir.

 

BU KARARI HAK ETMEDİK

 

09.12.2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 4897 sayılı kararı Gümüşhane halkı kesinlikle hak etmemiştir. Gümüşhane halkı devletinin yanında olur iken herhangi bir ödül beklememekte, ancak bununla birlikte bir cezayıda hak etmemektedir.

 

Sayın Cumhurbaşkanım, ilimize ait Kürtün ilçesinde mevcut üç köyün topraklarının bir hata ile Trabzon İli, Şalpazarı İlçesi, Gökçeköy Mahallesine verilmesini içerir kararın ivedilikle kaldırılmasını, kadimden bu yana tarafımızca kullanılan toprakların ait olduğu köylerimize iadesini, böylelikle devletinin yanında olmaktan hiçbir zaman imtina etmeyen Gümüşhane halkının bu isteğini yerine getirmenizi arz ve talep eder. Saygılar sunarım.

 

Gümüşhaneliler o valiye ateş püskürüyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER