İlişki ve oyun aşkı: nasıl bir uzlaşma nasıl bulunur?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İlişki ve oyun aşkı: nasıl bir uzlaşma nasıl bulunur?
10.11.2022 12:56:09

 

İlişki ve oyun aşkı: nasıl bir uzlaşma nasıl bulunur?

Video oyunları son yıllarda hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Bir analitik şirketi olan Newzoo'ya göre, video oyun sektöründe yaklaşık üç milyar aktif oyuncu var. Bu, gezegenin tüm nüfusunun neredeyse yarısıdır. Her yıl bu rakam ortalama 100-150 milyon artıyor. Video oyun sektörü 2021 yılında 175 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Bu miktarın 2022 ve sonrasında artması beklenmektedir.

Oyuncuların yaşının da arttığını belirtmekte fayda var. Video oyunlarının erken dönemleri daha çok çocuklar için bir eğlence iken, günümüzde oyuncuların önemli bir kısmı yetişkin ve başarılı insanlardır. Üstelik sanıldığı gibi sadece erkekler değil aynı zamanda kızlar da önemli bir yer tutmaktadır.

Video oyun aşkı ilişkileri nasıl etkiliyor?

Ne yazık ki, video oyunu bağımlılığı bir kişinin kişisel yaşamını büyük ölçüde etkileyebilir. Ve bu bağımlılık birçok insanın düşündüğünden çok daha yaygındır. Günümüzün psikologları, bilgisayar kullanıcılarının yaklaşık %10-14'ünün video oyunu bağımlılığı belirtileri olan hırslı oyuncular olduğuna inanmaktadır. Ancak çok daha büyük rakamlardan bahseden uzmanlar vardır. Bu nedenle, Harvard Üniversitesi psikoloğu Mareza Orzak, bilgisayar oyunları oynayan insanlar arasında %40 ila %80’inin bağımlı olduğuna inanıyor.

Erkek kitlenin video oyunlarına kadın kitlelerden iki kat daha fazla zaman harcadığına inanılıyor. Ancak bir kişi ne kadar yaşlı ve eğitimli ise, video oyunlarına o kadar az para harcar ve zamanını daha fazla fayda ile yönetmeyi tercih eder.

Ama neden bu kadar çok insan video oyunlarına bu kadar bağlı?

Aslında nedenler çok farklı olabilir:

 1. Gerçek hayatta mutlu ve ilginç olayların eksikliği. Oyunlar, rutininizi bir şekilde çeşitlendirmenin en kolay ve en hesaplı yolu haline geliyor.
 2. Çocuklukta veya ergenlikte psikolojik travma, gizli aşağılık kompleksi ve diğer derin psikolojik sorunlar.
 3. Karşı cinsle ilişkilerde zorluklar çünkü bir kişinin kişisel yönlerdeni başarısızlıklarından yakınmamak için bir şeye geçmesi gerekiyor.
 4. Banal fazla boş zaman. Kişinin sadece bir tür "zaman öldürücüye" ihtiyacı vardır ve video oyunları onlar için oldukça iyi bir çözüm haline gelir.

Sonuç olarak kişi giderek gerçeklikten uzaklaşıyor, oyun dünyasında daha fazla zaman harcıyor, kendi sosyal bağlarını yok ediyor, içine kapanıyor, sinirli ve kayıtsız hale geliyor.

Oyun sevgisi, kişisel yaşam üzerinde bir çarpı mı? Spoiler: hayır!

Muhtemelen, yukarıdakilerden sonra, oyun sevgisinin ve ilişkinin uyumsuz olduğunu hissediyorsunuz. Ama aslında her şey tam olarak öyle değil. Bu doğru, kesinlikle tam tersi — insanların birbirlerini tanımaları, yeni arkadaşlar edinmeleri ve hatta aşklarını bulmaları video oyunları sayesindedir.

Öncelikle, oyuncuların birbirleriyle şu veya bu şekilde etkileşime girdiği binlerce çok oyunculu oyun olduğunu söylemek gerek — sadece oyun sohbetinde değil, aynı zamanda sesli olarak. Ve Discord gibi görüntülü sohbetler oyuncuların görüntülü iletişim kurmasını sağlar. Bu kişiler tamamen farklı insanlar olabilir ancak tek bir fikirde birleşirler, takım halinde hareket ederler, birbirlerini tanırlar ve iletişim kurarlar. Genellikle oyundaki bu tür iletişim daha fazlasına dönüşür.

Oyuncuların birbirleriyle iletişim kurabildikleri en popüler çevrimiçi oyunlar arasında Crossfire, Minecraft, Grand Theft Auto 5, Fortnite, Dota 2 ve diğerlerini sayabiliriz. Aslında, yüzlerce hatta binlerce var. Ve burada benzer düşünen insanları bulmak oldukça kolaydır.

Sizin için bir oyun sadece bir oyunsa ve bir arkadaşlık sitesi değilse ancak oyun hayatınızın ayrılmaz bir parçası ise, yeni kişiler tanımanın başka bir harika yolu var — tematik arkadaşlık siteleri ve çevrimiçi görüntülü sohbetler.

Oyuncular için siteler, arkadaşlık uygulamaları ve görüntülü sohbetler

Son birkaç yılda, niş arkadaşlık sitelerine artan bir kitle ilgisi gördük. Artık örneğin vejetaryenler, ekstrem severler, bekar ebeveynler vb. için bir arkadaşlık hizmetini kolayca bulabilirsiniz. Açıkçası, video oyunları gibi büyük bir niş de göz ardı edilemezdi.

Hayatlarını video oyunları olmadan hayal edemeyenler için bazı ilginç arkadaşlık hizmetlerine göz atmanızı öneririz:

 • Gamer Dating — bilgisayar oyunlarını seven +18 kişiler için bir topluluk sitesi. Bununla birlikte, yakınınızdaki veya dünyadaki diğer üyeleri bulabilir, oyun ekibinize partner arayabilir, sohbet edebilir, tanışabilir ve ilişkilere başlayabilirsiniz.
 • Kippo — çevrimiçi oyun ve arkadaşlık hizmetinin birleşimi. Burada kendi benzersiz avatarınızı yaratır ve kelimenin tam anlamıyla oyun alanına girersiniz. Sanal bir şehrin sokaklarında dolaşabilir, diğer oyuncularla sohbet edebilir, birlikte vakit geçirebilir ve kısacası tüm hayatınızı Kippo'da yaşayabilirsiniz.
 • LFGDating — geliştiricilere göre video oyunu sevenler için en güvenli arkadaşlık hizmeti. Burada ayrıca oyun arkadaşı, yeni kişiler ve aşkınızı bulabilirsiniz.
 • SoulGeek — geeks, bilgisayar oyunları, bilim kurgu, korku, fantezi, anime ve çizgi roman hayranları için bir arkadaşlık sitesi. Sitenin oldukça sıra dışı bir kitlesi var ancak bir geek iseniz, o halde SoulGeek tam olarak rahat hissedeceğiniz yer.

Bu tür arkadaşlık hizmetlerinin tek dezavantajı, çok zaman almalarıdır. Kayıt olmanız, profil bilgilerini doldurmanız, fotoğraf eklemeniz, kendinizi yaratıcı bir şekilde tanıtmanız vb. Birçoğu için bu işe yaramıyor. Onlar için harika bir alternatif var — çevrimiçi görüntülü sohbet.

Görüntülü sohbet, rastgele kullanıcıları video aracılığıyla birbirine bağlayan, herhangi bir ilgi alanında buluşma ve iletişim kurmayı teklif eden çevrimiçi bir platformdur. Üç görüntülü sohbet önerebiliriz:

 • CooMeet — hizmetin erkekleri sadece kızlarla bağladığı, cinsiyet filtreli bir görüntülü sohbet. Site coomeet.chat/tr, çok fazla zaman ve emek tasarrufu sağlayarak karşı cinsle gereksiz zorluklar olmadan iletişim kurmanıza olanak tanır.
 • Bazoocam — temel özelliklere sahip klasik bir çevrimiçi görüntülü sohbet. Öncelikle bu ilgi çekicidir çünkü diğer katılımcılarla oynayabileceğiniz yerleşik mini oyunlar vardır.
 • Chatrandom — tematik sohbet odalarının özellikle ilgi çekici olduğu oldukça popüler bir başka görüntülü sohbet. Sizinle benzer düşünen insanları bir araya getirir ve en sevdiğiniz konularda iletişim kurarsınız. Video oyunu sevenler için de "odalar" vardır.

Aslında, video oyunu severleri diğer görüntülü sohbetlerde bulabilirsiniz. Ancak en uygun, popüler ve güvenli siteleri arıyorsanız listelediklerimize dikkat etmenizi öneririz.

Özetlemek gerekirse: video oyunları ve ilişkiler bir arada olabilir

En son hangi sonucu çıkarabiliriz?

Video oyunları sevgisi, farklı durumlarda tamamen zıt sonuçlara yol açabilir. Kişi kendi içine kapanır ve gerçeklikten kaçmaya çalışır. Diğeri ise tam tersine oyunlar sayesinde yeni tanışır, gerçek arkadaşlar bulur ve hatta aşkıyla tanışır. Her şey çok bireysel.

Size ufak bir tavsiye vermek istiyoruz. Oyun bağımlısı olmaya başladığınızı düşünüyorsanız, oyunda daha az zaman geçirmeye çalışın. Kendinize zaman sınırı koyun ve bunu aşmayın. Ve daha aktif bir şekilde sosyalleşmek için diğer oyuncularla mümkün olan her şekilde iletişim kurmanız ve etkileşim kurmanız gereken çevrimiçi oyunlara geçmeyi deneyin. Oyuncular için listelenen arkadaşlık sitelerini unutmayın. Bu siteleri kesinlikle beğeneceksiniz!

İlişki ve oyun aşkı: nasıl bir uzlaşma nasıl bulunur?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri