İnşaat Sektörünün Önündeki En Büyük Engellerden Biri Belediyeler!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İnşaat Sektörünün Önündeki En Büyük Engellerden Biri Belediyeler!
15.02.2021 08:39:37

 

İnşaat Sektörünün Önündeki En Büyük Engellerden Biri Belediyeler!

Samsun’da faaliyet gösteren SEBO Gayri Menkul sahibi Sebahattin Gülçiçek, “Bir ilde inşaat sektörü eğer düşüşe geçmişse bu ilde büyük bir ekonomik sıkıntının olacağı anlamına gelmektedir” diyerek sektörün yasal olarak temas halinde bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlardaki bürokratik işlem sürecinin hantal seyretmesi yatırım süresini uzatmakta ve biz yatırımcıların heyecanını kaçırdığıın belirtti.

Gülçiçek şöyle devam etti;

Sektör olarak en yoğun bürokratik ilişkilerimizi sürdürdüğümüz Belediyeleri’n teknik ve idari işlemleri neticelendirme hızını mevcut halinden daha iyi haline getirmesi ilimizin ve ülkemizin menfaatinedir.

İnşaat sektörü ne zaman harekete geçse belediyelerin duvarına çarpıyor nasıl mı? Ruhsat başvurusu yapıyorsunuz 

30 Gün içinde sonuçlanacak başvuru aylar alıyor bazen 7/8 Ay gibi süreleri bulabiliyor 3/4 ayda ruhsatını alan kendini büyük şanslı görüyor. Bu teknoloji çağında bu durum kabul edilebilir bir durum değil.

 

RUHSAT VERME SÜRESİ BİR GÜNE İNDİRİLMELİDİR

Böyle saçma bir düzen olabilir mi biz yüklenici firma olarak ruhsatımızı alıp biran önce inşaata başlamak isterken bu durumlarla karşılaşıyoruz.

Gerçekten enteresan belediyeler borç batağında olmasına rahmen lafa gelince parasızlıktan hizmet üretemediklerinden yakınırken diğer taraftan ruhsat için yüklenici firmaları aylarca bekletip altyapı ve ruhsat paralarını almamaları da başka bir çarpıklık bir süre önce bu kanun da çevre ve şehircilik bakanlığı bir takım adımlar attı fakat ilerleme henüz yok bakanlığın bir adım daha atıp bu ruhsat verme süresini kesin bir güne bağlayıp bunu kanunla garanti altına almasında fayda var.

 

Aynı zamanda zihniyet değişikliğine ihtiyaç var bu değişikli gerçekleşmeden yol alınmayacak gibi görünüyor. Bir diğer konuda belediyelerin sektörün önünü açacak yatırımlar yerine insanların gözüne hoş gelecek yatırımlara yönelmeleri örnek verecek olursak mevcut parkların yıkılıp tekrar yapılması veya kaldırım taşlarının sökülüp başka renk döşenmesi gibi...

 

Asıl sorun sektörün önünü açacak yatırımların yapılmaması bir bölgeye sıkışan inşaat alanlarını mevcut açılması gereken bulvar yollarının açılıp alt yapısının hazırlanıp bu bölgelere inşaatın kaydırılması için çaba gösterme gayretinin olmaması üç beş köy yolunun asfaltlanmasını büyük bir işmiş gibi gösterilmesi işin başka enteresan bir boyutu yapılması gereken sektörün önünün açılması her türlü kolaylığın tanınması yeni inşaat alanlarının oluşturulması buralardan gelecek kaynakların diğer hizmetlerin yapımında kullanılmasının daha akılcı olacağını bilmeyen yoktur. Fakat niye yapılmıyor bunu anlayan yok.

Samsun SEBO Gayri Menkul Sebahattin Gülçiçek İnşaat Sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER