İnsaflı Olmak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İnsaflı Olmak
20.12.2020 07:39:09

 

İnsaflı Olmak

Prof. Dr. Ekrem Demirli hocamız İnsaf hakkında yaptığı manidar açıklama o kadar kayda değer ki bu fakir aklı düşünmeye, kıymetsiz kalemini de yazmaya koydurdu.

Hocamızın ‘’insaf’’ tanımı tam olarak günümüzdeki insanlığın içindeki gizli ihlas ve riyasının anlaşılması için çarpıcı derece açıklayıcı ve ibret dolu kısa bir tespittir. Tespitten ziyade hikmetli bir kelamdır. Yeryüzüne terakki etmesi ve kemal sahibi olması için gönderilen insanın serüveni aslında hocamızın dediği gibi bu üç aşamadan geçiyor. Şöyle diyor hocamız:

1- Yükü bölüşeceğiz. Bu yolda ki zorluğu ve anlama güçlüğünü hep beraber aşacağız. Rabbimizi tanıyacağız bileceğiz öğreneceğiz. Âlemlerin rabbi olan Allaha kul olacağız. Ondan geldik yine ona döneceğiz.

2-Yolu bölüşeceğiz. Ben size gelirsem sizde bana geleceksiniz. Yani benimle yol arkadaşı olacaksınız. Yolu beraber yürüyeceğiz .

Ben sizi anlarken sizde beni anlayacaksınız. Birbirimizi yalnız bırakmayacağız.

Bir olacağız.

3- Mükafatı bölüşeceğiz. Sonunda ziyan yada kar, ücret ne ise  adil bölüşülecek. Elimizi taşın altına hep beraber koyacağız. Dertlerimizi paylaştığımız gibi  sevincimizi de paylaşacağız. Paylaşmak çok önemli bir ahlak..

Paylaşmak kadar zor bir şey yok hayatta.

İnsan ancak insafı kadar paylaşır.

İnsafsa insanın kabiliyeti ve niyeti kadardır.

Evet bu aşamalar insanın özünde ,sözünde yaptıklarında yaşanan aşamalardır. Yani afak ve enfüste, çoğaltalım örneği daha iyi anlaşılması için, içindeki yada dışındaki hayatında, cahilliğinde yada olgunluğunda, çocukluğunda yada ergenliğinde, ruhunda veya nefsin de, daha da önemlisi davası ve onun yolunda yaşadığı geçirdiği  kemal sürecidir .İşte bu aşamaları, kimileri daha ilk başında, kimileri ikinci aşamasında, kimi de var ki son aşamasında insafı terk ediyor yahut kaybediyor.

Yaşadığımız hayatın sır özeti yani ‘’ihlas yahut riya özeti’’ işte bu insaf tanımı içinde açık şekilde ortaya çıkıyor. İnsafın kadarsın ademoğlu.

Vefan kadarsın.

Sonunda göründüğün  kadarsın. Hülasa niyet, amel ve akibet üçlüsünün sonucu ortaya çıkan ürün. Mesuliyet yüklenen insanın iddiasın dan vurulduğu yer tam burası..

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ahmet düzgün insaflı olmak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER