İran’a Kaçırılan Uçaklara Yer Hizmetini Veren Çelebi Hava Servisi Sessizliğini Koruyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İran’a Kaçırılan Uçaklara Yer Hizmetini Veren Çelebi Hava Servisi Sessizliğini Koruyor
26.12.2022 18:09:21

 

İran’a Kaçırılan Uçaklara Yer Hizmetini Veren Çelebi Hava Servisi Sessizliğini Koruyor

​ Diriliş Postası Yazarı ve Akasyamhaber Genel Yayın Yönetmeni Recep Yazgan’ın ‘Havada Sırra Kadem Basan Uçaklar’ başlıklı yazısı Soru önergesi oldu.

 

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Diriliş Postası Yazarı Recep Yazgan’ın yazısını, TBMM Başkanlığı’na, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi olarak sundu.

Sertel soru önergesinde, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması için şu soruları sordu;

Diriliş Postası Yazarı Recep Yazgan’ın köşe yazısına göre; Ürdünlü Havayolu Şirketi Jordan Aviation’un, Gürcistan şirketine satmak üzere anlaştığı Boing 737 – 300 tip uçak Türkiye’ye geldikten sonra sırra kadem basmıştı.

Ürdünlü Şirket uçağın İran’a götürüldüğünü belgelemiş, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına üç Türk yetkili hakkında ‘Hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla dava açmıştı

Diğer yandan;

Sputnik’ten Ali Çağatay seyir defteri programında konuya değinmiş ve bu uçakların birçok amaçla kullandığını, ülkemizin kullanılarak zor duruma düşürülmesini sorguladı.

Ortaya konan belgelerde ismi geçen Çelebi Hava Servisinin bu konuda herhangi bir açıklama yapmaması kafalarda soru işareti yarattı.

Bilindiği üzere Çelebi hava servisi birçok havalimanında Yer hizmetleri veren ülkemizin köklü kuruluşlarından biri.

Çelebi Hava Servisi’nin nasıl ve kimler tarafından bu işlere dâhil edildiği ÇHS’nin açıklaması ile ortaya çıkacak.

Milletvekil Atilla Sertel’in verdiği soru önergesi şu soruları içeriyor..

 

1 Bakanlık olarak uçak kaçırma iddiaları nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde geniş çaplı bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa bu soruşturmanın sonuçlarını kamuoyuna açıklamayı planlıyor musunuz?

2 ABD ambargosunu delmek için Türkiye üst bölge kullanılarak, dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde İran’a uçak satışları yapıldığı, bu satışların halen devam ettiği doğru mudur?

3 Uçak kaçırma iddialarına Türkiye’nin isminin karıştırılmasına ve Türkiye’nin bu iş için üst olarak seçildiği iddialarına karşı bir açıklama yapacak mısınız?

4 Türkiye üzerinden başka ülkelere de yasa dışı yollardan uçaklar gönderildiği iddiaları doğru mudur?

5 SHGM eski Genel Müdürü’nün tutuklanması, ondan önceki SHGM Genel Müdürü’nün ceza almış olması tesadüf müdür?  SHGM’de neler olduğuna yönelik bir çalışmanız var mıdır?

İran’a Kaçırılan Uçaklara Yer Hizmetini Veren Çelebi Hava Servisi Sessizliğini Koruyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri