İshak Paşa Sarayı, Jaubert ve Ruslar!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İshak Paşa Sarayı, Jaubert ve Ruslar!
28.06.2021 15:14:02

 

İshak Paşa Sarayı, Jaubert ve Ruslar!

Türkiye, tarihi eserler ve kalıntılar bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Geçmiş dönemlerde yapılan bilinçli veya bilinçsiz tahribatlara rağmen Anadolu’nun her karışında bir tarih ve kültür mirasına rastlanmaktadır. Osmanlılar döneminden kalma ve mutlaka görülmesi gereken bu eserlerden birisi de Doğubayazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı’dır.

 

Bu gün Ağrı’ya bağlı olan Doğubayazıt, Osmanlı devleti döneminde Erzurum eyaletine tabi Bayezid sancağıdır. İran sınırına yakın önemli bir sancak olan Bayezid, Yurtluk-Ocaklık sistemi ile yerel hanedanlar tarafından idare edilmekteydi. Ağrı ise o dönemlerde Karakilise adı ile köy ve daha sonra da kaza statüsündeydi.

 

Osmanlı devleti, İran sınırına yakın olan Bayezid’de devletin azametini ve gücünü yansıtacak bir saray yapımına 1685’te sancak beyi Abdi Paşa döneminde başlamıştır. Bu sıralarda İkinci Viyana bozgunu sonucu Avusturya ile savaşlar devam etmektedir. Bu tarihten sonra Avusturya, İran ve Rusya ile olan savaşlar, devletin geçirdiği iktisadi ve sosyal zafiyetler sarayın yapımına yansıyacaktır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER