Karabağ da Ne Olmuştu? Ne Oluyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Karabağ da Ne Olmuştu? Ne Oluyor!
02.10.2020 06:38:48

 

Karabağ da Ne Olmuştu? Ne Oluyor!

Biz bu acıyı HOCALI dan beri çok beri öyle derinden hissediyoruz ki.. Ermenistan’ın Pazar sabahı saat 6 sularında  saldırıp asker ve sivilleri şehit etmesinin  ardından Azerbaycan kuvvetlerinin müthiş karşı savunması ve misliyle karşılık vermesiyle dünya gündemine oturdu.

Peki Dağlık Karabağ neresidir? Dağlık Karabağ Sorunu nedir? Dağlık Karabağ, Güney Kafkasya'da hukuken Azerbaycan'a bağlı ancak de facto olarak hiçbir ülke tarafından tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyet'nin egemenliği altında bulunan tarihi bölgeye verilen isim.

Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı. Ermeniler, 1991'de Hankendi'yi, 1992'de Hocalı ve Şuşa'yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere'yi de ele geçiren Ermeniler, 1993'te Ağdam'a girdi. Ağdam'ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi. Bunun sonucu olarak 1 milyon Azerbaycanlı Türk göç etmek zorunda kaldı.

Evlerinden, yurtlarından sevdiklerinden ayrı kaldı. Bu işgal Azerbaycan topraklarının %20 sini oluşturmaktaydı. Aslında Azerbaycan ile Ermenistan'daki, Karabağ’daki çatışmalar 1988’de Sovyet döneminde başladı. Bu dönemde Azerbaycan Türklerinin nüfusu  göçler nedeniyle yüzde 20’ye kadar geriledi.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER