Keşke Her Türk Müslüman Olsa!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Keşke Her Türk Müslüman Olsa!
03.11.2020 08:51:47

 

Keşke Her Türk Müslüman Olsa!

Osmanlı İmparatorluğunun karma bir dili olsa da ağırlıklı olarak Türkçe olduğu anlaşılıyor. Ama Allah var Osmanlı tarihini okudum herhangi bir padişahın Türkçülük adına hareket ettiği hissi bende hiç uyanmadı. Daha çok hak hukuk, ilay-i kelimetüllah kavramları ön plana çıkıyor.

Malum insanın yaşadığı bu dar-ı dünyada sorunların olması kadar doğal bir şey yok, ancak sorularımızı azalttıkça hayatın kalitesinin daha da artacağı kesindir.

Bu dünyayı cennet hayatı gibi düşünmeye hakkımız yok, ama yaşanabilir bir dünya haline getirmek de vazifemizdir. İnsanlığın sorunlarını en iyi bilen yüce Allah ve onun elçileridir. Dolayısıyla Hz.Muhammed(sav)’nin veda hutbesine baktığınız zaman insanlığın başına bela olan sorunları bir bir sıralamış ve insanlık alemini bu konuda yanlış yapmamaya davet etmiş, uyarmıştır.

Aklımda kalan bir kaçını sıralayayım, Kan davası, Faiz, Zina, Kadın hakları, Asabiyet, genel olarak hak hukuk meseleleri konusunda insanlığı uyarıyor. Baksanıza bunları hepsi günümüz dünyasında hala birer sorun olarak duruyor. Her biri başımıza ayrı bir bela getirmeye devam ediyor.

Veda hutbesine on defa karşısındaki kitleye seslenen Muhammed aleyhisselatu vesselam iki defa “ey ehli iman”, üç defa “ey sahabelerim” beş defa da “ey insanlar” diye hitap ederek insanlığı bu sıkıntılı sorunlar konusunda uyarıyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER