Kısmet Görenedir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kısmet Görenedir
20.09.2022 15:34:44

 

Kısmet Görenedir

İnsan, ancak çalıştığını elde eder! Fırsatlardan ancak uyanık olanlar hazırlıklı olanlar istifade eder. Kısmet görenedir. Buda yine Allah'ın himmeti nispetincedir. Hazırlığı olmadan bir madene bile gitse insan bir habbe alamaz..Allah nasib kısmet etmemişse ne fayda.

O yüzden Haktan bilmek ve ondan istemek müminlerin ahlakıdır. Allah başı ve sonu görsün anlasın inansın diye insana iki göz vermiştir. Hayvanada iki göz vermiştir ama o hayvan işin sonunu görmez. Hayvan çift gözlüde olsa dahi sonu görmediği için tek gözlü sayılır.

Nasib kısmet gören adamındır yoksa kör adamın değil. Kısa görüşlü adam başını yerden kaldırıp rabbinden istemeyi bir türlü düşünmez çünkü tek gözlüdür yani kör görüşlüdür. Sürekli şikayet edeceğine azıcık düşünse ellerini kaldırıp Ondan isteseydi Allahın himmeti bir vesile ile onu bulurdu. İstidat kabiliyet kazanırdı.Ama kısa ve kör görüşlü adam işlerinin başını görür yani şeklinini görürde ardını görmez düşünmez bile. Hayvandan bir farkı yoktur Hep önünü görür bu günü görür birde önünde biten otu samanı görür.. Çünkü aklı fikri doğduğunda ete ota ve toprağa bağlıdır. Ona göre düşünür ve yaşar. Ondan kendini bir türlü alamaz. Tek gözlü kişi ona derler ki yalnız içinde bulunduğu hali görür..

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Kısmet Görenedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri