Advert
Lübnan Karanlıklar Altında!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Lübnan Karanlıklar Altında!
17.07.2020 17:27:57

 

Lübnan Karanlıklar Altında!

Lübnanda yaşanan ekonomik krizden dolayı elektirik kesintileri yaşanıyor.

Lübnanda elektirik kesintisi yaşanması aslında tuhaf karşılanacak bir durum değil.Son dönemde evlerinde mum depolayan,geleneksel gaz lambaları kullanan ve buzdolabında çürümüş gıdalara çöplere atan vatandaş sayısı çoğaldı.

Lübnan'ın elektrik dağıtım şirketi ve jeneratör işletmeleri, yakıt tedarikinin azalması ve bir sonraki sevkiyatın ne zaman yapılacağına dair belirsizlikler nedeniyle Haziran ayı sonundan itibaren elektrik dağıtımında kısıtlamalara gitti.

Ülke Karanlığa Gömüldü!

Başkent Beyrut ve diğer şehirlerdeki elektirik kesintisine dikkat çekmek için vatandaşlar sosyal medyada çok sayıda fotoğraf paylaştı.

 70 yaşındaki Semira Hanna, Beyrut'taki eski apartman dairesinde günün çoğunu karanlıkta geçiriyor, zira günde yalnızca 2 saat elektrik veriliyor.

Mum bile almakta zorlanıyoruz!

Reuters'a konuşan Hanna, "Biraz aydınlık diye dışarıda oturuyorum. Televizyon izlemiyoruz. Çamaşır yıkayabilmek için elektriğin gelmesini bekliyorum... İnanın, buzdolabında hiçbir şey yok. Kötüleşen ekonomi nedeniyle jeneratörün maliyetini karşılamak bir yana, mum bile almakta zorlanıyoruz”dedi.

“Altın yerine Mazot alıyorlar”

Lübnan Enerji Bakanı Raymond Ghajar, elektrik kesintilerinin nedeninin "enerji stoklamak" olduğunu söyledi ve yükselen enflasyona karşı halkın kendisini korumak için mazot aldığını ifade etti.

Ghajar, "Altın yerine insanlar mazot alıyor" dedi.

Suriye ile Lübnan arasındaki sınır kaçakçılığının da etkenlerden biri olduğu belirtiliyor.

Covid-19 salgını döneminde hastaneler de elektrik kesintilerinden etkileniyor. Beyrut'ta koronavirüs vakalarına bakan devlet hastanesi bazı ameliyat odalarını, bekleme odaları ile koridorlardaki klimaları kapatmak zorunda kaldı.

Telefon Şebekeleri Ağları kesildi!

Telefon santrallerinde elektrik olmaması nedeniyle bazı cep telefonu şebekelerinin çekim ağları da ülkenin bazı bölgelerinde kesintiye uğradı.

Lübnan'da hükümetin elektrik kesintilerini gidermek için birçokları özel sektörün jeneratör tedarikine bel bağlıyordu. Ama jeneratörü olanlar da artan fiyatlar nedeniyle yeterli ve karşılanabilir mazotu bulmakta zorlanıyor.

Sosyal medyada Lübnanlı bir kadın, cep telefonunu aracının aküsüyle şarj edebilmek için gece yarısı bir saat araba kullanmak zorunda kaldığını yazdı.

Vatandaşlar elektirik kesintisiyle ilgili mağduriyetlerini sosyal medyadan tepki göstererek gündem oluşturmaya çalışıyor.

Haber: Semanur BENLİ

Lübnan lebanon elektirik elektirik kesintisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert