Masumiyet Karinesinin İstisnası: Tutuklama
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Masumiyet Karinesinin İstisnası: Tutuklama
02.07.2021 12:10:31

 

Masumiyet Karinesinin İstisnası: Tutuklama

İnsanlık ilk devlet düzenine geçerken şiddet kullanma yetkisini merkezi otoriteye devretmişti. Merkezi otoritenin şiddeti kullanma biçimi zaman içinde gelişti, kurallara bağlandı ve yürütme organından bağımsız denetim mekanizmaları oluştu. Toplum hayatının düzenlenmesinde henüz şiddet dışında bir araç geliştirilemedi. Ancak şiddetin bireysel ve kontrolsüz bir şekilde kullanılmasını ortadan kaldıracak mekanizmaları inşa edebildi. Şiddet kullanma yetkisini merkezileştirerek kurallara bağlayan modern devlet meşrulaştırılmış şiddet tekeli haline geldi. 

 

Şiddet kullanma yetkisi kamu otoritesi tarafından belirli kurallara uygun olarak kullanılıyor ve kamu otoritesinin uygulamaları bağımsız bir yargı organı tarafından denetlenebiliyorsa buna hukuk devleti diyoruz.

 

Devlet şiddeti dediğimiz şey kaba şiddetten çok farklıdır. Devletin uyguladığı şiddetin adına ceza diyoruz.

 

Devlet toplumun değer yargılarına aykırı eylemleri suç olarak tanımlar ve eylemlerin ağırlığına göre suçlar için cezalar belirler. Bu anlamda suç toplumun değer yargılarına saldırıdır. Bazen suçun mağduru kişi olsa bile, kişiye karşı ihlali hukuka aykırı hale getiren toplumun değer yargılarıdır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER