Dünya
Giriş Tarihi : 14-08-2023 17:52   Güncelleme : 14-08-2023 17:52

Müslümanlara Saldırılar Endişelendiriyor

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete Müslümanlara yönelik saldırılar ve İslam düşmanlığı konusunda bir açıklama yaptı.

Müslümanlara Saldırılar Endişelendiriyor

Almanya Federal Hükûmeti, Sol Parti tarafından mecliste kendilerine yöneltilen bir soru vesilesiyle konuya dair 2023 yılının ilk yarısının verilerini paylaştı. “Federal Hükûmet’in İslam düşmanlığı kaynaklı saldırı vakalarına dair paylaştığı resmî veriler gerçek tabloyu olduğundan farklı yansıtıyor. Hakikatteki tehdit durumu çok daha büyük. Bu tür vakaların aydınlatılmasındaki oran ise çok kötü durumda. Siyaset bunu çözmekle mükellef.” diyen Mete sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Müslümanlar ve Müslümanlara ait kuruluşlar her gün Müslüman karşıtlığı kaynaklı saldırı vakalarıyla karşı karşıya kalıyor. Federal Hükûmet’in bildirdiği sayılara göre 2023 yılının ilk yarısında bu türde 250 saldırı kaydedildi, bu da geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre 100 saldırının daha gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak gerçek rakam bundan çok daha fazla çünkü tutulan istatistikte büyük eksiklikler söz konusu; hatta medyada haberi yapılan saldırıların bile istatistikte yer almadığı görülüyor. İslam düşmanlığı kaynaklı saldırıların kayıt altına alınması sürecinde hâlâ büyük eksiklikler var ve bu durumun düzeltilmesi gerekiyor. Doğru adımları atıp netice alabilmek için güvenilir rakamları ortaya koymak elzem bir durumdur.

 

İslam düşmanlığı kaynaklı saldırı vakalarının tespit edilip istatistiksel kaydının yapılmasındaki aksaklıklardan daha kötü durumda olan bir husus varsa o da bu türden saldırıların aydınlatılma oranıdır. Saldırı vakalarının artmasına rağmen bunların aydınlatılma oranı korkunç derecede düşük. Böylelikle de ceza hukukun caydırıcılık etkisi ortadan kalkarken, Almanya’da yaşayan milyonlarca Müslüman’ın güvenlik hissi büyük ölçüde zedeleniyor.

 

Siyasete bir kez daha Müslüman karşıtı ırkçılık konusunun üzerinde hassasiyetle durması, Müslümanların Almanya’da kendilerini günlük hayatta güvende hissetmelerini sağlayacak gerekli tedbirleri alması çağrımızı yineliyoruz. Camilere her gün tehdit mektupları yollanmasına, taş ve molotofkokteyli atılmasına, Müslümanların sokak ortasında saldırıya uğramalarına müsaade edilemez. Bunlar asla kimsenin alışabileceği ve alışması gereken durumlar değil.”

Recep YAZGANRecep YAZGAN