Mutluluğu Tinder ve diğer çevrimiçi arkadaşlık hizmetlerinde bulmak günümüzde mümkün mü?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mutluluğu Tinder ve diğer çevrimiçi arkadaşlık hizmetlerinde bulmak günümüzde mümkün mü?
24.03.2022 16:37:15

 

Mutluluğu Tinder ve diğer çevrimiçi arkadaşlık hizmetlerinde bulmak günümüzde mümkün mü?

Makalemizin başlığında sorulan soruyu yanıtlamak için, 1995'ten 2017'ye kadar Stanford Üniversitesi'nde yapılan gözlemlerin sonuçlarına bakmanız yeterlidir. Bu gözlemlerin temel amacı, geleceğin çiftlerinin ilk kez nerede buluşacaklarını anlamaktır.

 

Anket sonuçları aşağıdaki gibidir (birincisi 1995, ikincisi 2017 değerleridir):

 • Ortak arkadaşlar aracılığıyla arkadaşlık: %33’tü, %7 oldu.
 • Bar ve restoranlarda arkadaşlık: %19’dui, %27 oldu.
 • İşyerinde arkadaşlık: %19'du, %11 oldu.
 • Okulda, kolejde, üniversitede arkadaşlık: %19'du, %9 oldu.
 • Aile üyeleri aracılığıyla arkadaşlık: %15'ti, %7 oldu.
 • Çevrimiçi arkadaşlık: %2’ydi, %39 oldu.

İnternetin aktif gelişimi nedeniyle en büyük sıçramayı çevrimiçi arkadaşlığın yaptığı çok açık. Ve bu, 2017'den sonra istatistiklerdeki büyüme hesaba katılmaksızın böyle çünkü çalışma askıya alındı. Bildiğimiz gibi, pandemi dünya çapında arkadaşlık sektörünün en güçlü destekçisi haline geldi. Yalnızca ABD'de 2021'de 30 milyondan fazla çevrimiçi arkadaşlık sitesi ve uygulaması kullanıcısı vardı. Ve birçok uzman, 2027 yılına kadar bu sayının 35 milyonu aşacağından emin.

Tinder, son yıllarda kamuoyunun özel ilgisini çekti. Hizmet yeni olmaktan uzak ancak pandeminin ardından yeni bir hayat buldu. Şirkete göre 2021 yılında site kullanıcı sayısı 9,6 milyon kişiyi aştı. Karşılaştırmamız gerekirse: 2020'de 8,2 milyon, 2019'da 7 milyon ve 2018'de 3,7 milyon kişi. Büyüme hızı inanılmaz!

Tinder temsilcileri, 2020-2021'de uygulamada oluşan ve çevrimdışı iletişim kurmaya devam eden çiftlerin %13.6'sının artık nişanlı veya evli olduğunu bildirmektedir. Bir yandan, bu yüzdeli oran nispeten küçüktür. Öte yandan, bu insanlar Tinder olmasaydı hiç tanışmayacaklardı. Ancak sadece bu siteye odaklanmaya değer mi? Hayır! Tinder'ın birçok benzeri mevcuttur. Ve aralarında size çok daha uygun olanlar var. Ana mesele, bir arkadaşlık hizmetinden gerçekten ne beklediğinizi anlamaktır.

Kullanıcılar arkadaşlık siteleri ve uygulamalarında ne arıyor

Tinder'da kullanıcıların bağlılık olmadan sadece seks aradığına dair bir efsane var. Ve muhtemelen burada ciddi bir ilişki için bir eşleşme bulmak genellikle imkansızdır. Bu yanılgı birçok araştırmacının dikkatini çekmiş ve gözlemlerinin sonuçlarını paylaşmışlardır.

Bu nedenle, Ph.D., Elisabeth Timmermans, 2015 yılında Tinder ve kullanıcılarının psikolojisini inceledi. Ona göre, yükümlülükleri olmayan bir ilişki arzusu çoğu kullanıcı için bir öncelik değil. Ayrıca, internette tanışan insanlar için seks ikinci sırada bile değil.

Bu durumda kullanıcılar Tinder ve benzerlerinde ne arıyor?

 1. Tüm kullanıcıların yaklaşık %13'ü burada bir ruh eşi bulmayı ve güçlü bir romantik ilişki kurmayı planlıyor.
 2. Yaklaşık %15'i hiçbir bağlılık olmaksızın seks için bir eşleşme bulmak istiyor.
 3. Yaklaşık %20'si benzer ilgi alanlarına sahip yeni arkadaşlar edinmek istiyor.
 4. %48'den fazlası tamamen meraktan arkadaşlık platformlarını kullanıyor.

Geriye kalan birkaç yüzde ise çeşitli amaçlara hizmet ediyor. Partnerini aldatmaya mahkum etmek için bir arkadaşlık sitesine kayıt olanlar bile var. Ve bunun gibi birçok vaka var.

Sonuç şudur: Halihazırda bir arkadaşlık platformu kullanmaya karar verdiyseniz, o zaman her şeyden önce kendiniz için net bir hedef belirleyin. Ne istiyorsunuz? Bazen kendi hedeflerinizin ve arzularınızın banal bir yanlış anlaşılması, çevrimiçi arkadaşlığın tüm izlenimini tamamen bozar.

Arkadaşlık hizmetinde bilmeniz gerekenler

 1. Boş bir profil — başarısızlık garantisi. Zamanınız yoksa veya bir sitede veya bir arkadaşlık uygulamasında anket doldurmak istemiyorsanız, bu fikirden tamamen vazgeçmek daha iyidir. Boş profiller, dolandırıcılardan başka kimseyi çekmez.
 2. Hem sizin hem de partner tarafından herhangi bir olumsuzluk ve kabalıktan kaçının. Bir kişiyle iletişim kurmayı rahatsız edici buluyorsanız bu iletişimi durdurun. Kimseye veya hiçbir şeye borçlu değilsiniz.
 3. Partneriniz için bir dilek listesi oluşturun. İnanın bu, adayları daha iyi seçmenize ve size uymayanları elemenize yardımcı olacaktır. Sadece ana kriterleri bir kağıda yazın ve onlara bakın. Zaman kazanın.
 4. Çevrimdışı buluşmayı ertelemeyin. İnternette hoşlandığınız biriyle tanıştıysanız ve bir sonraki adımı atmaya hazırsanız, gecikmeyin. Ne kadar uzun süre tereddüt ederseniz, tanışma olasılığınız o kadar az olur.
 5. Dürüst olun, gerçekler nasılsa ortaya çıkacaktır. Bazen biyografinizi süsleme ve profil fotoğrafınızı düzgün bir şekilde düzenleme arzusunun üstesinden gelmek zordur. Ama amaç ne? Yalanlar, hayal kırıklığının asıl nedenidir.
 6. Tüm dikkati kendinize çekmeyin. Partnerini o kadar çok memnun etmek isteyen insanlar var ki, kendileri hakkında mümkün olduğunca çok şey anlatmaya ve ne kadar iyi olduklarını göstermeye çalışıyorlar. Ancak uzun monologlar ve hikayeler çok yorucudur. Sadece konuşmayı değil, dinlemeyi de öğrenin.
 7. Doğru arkadaşlık sitelerini kullanın. Tinder'ın var olan en iyi arkadaşlık hizmeti olduğunu kim söyledi? Biz öyle düşünmüyoruz. Çok daha ilginç alternatifler var. Bu alternatifler hakkında daha ayrıntılı olarak konuşmaya değer.

Amaçlarınız için en iyi arkadaşlık hizmetlerini seçmek

Tinder, bazı dezavantajlara ve çok sayıda ücretli özelliğe rağmen coğrafi konuma dayalı potansiyel bir eşleşme bulmak için hala iyi bir araçtır. Ama önemli olan multi milyonluk bir kitlesi değil. Birkaç arkadaşlık hizmetine daha yakından bakmanızı tavsiye ederiz.

 • OcKupid — kullanıcıların cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri konusunda çok net olabilecekleri bir arkadaşlık hizmeti. 60'ın üzerinde seçenek mevcuttur. İdeal çiftin seçimi anketteki sorulara verilen cevaplara göre yapılır. Algoritma mükemmel olmasa da oldukça iyi çalışıyor.
 • Hinge — Nobel ödüllü bir çöpçatanlık algoritması kullanan tek arkadaşlık uygulaması. Geliştiricilere göre, Hinge üyelerinin diğer arkadaşlık hizmetlerinin kullanıcılarından 8 kat daha fazla görüşmeye gitme olasılığı vardır.
 • Bumble — oldukça klasik bir arkadaşlık uygulaması, tek fark burada ilk adımı sadece kızların atmasıdır. Erkekler önce yazamaz. Bu yaklaşımın hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Buna siz karar verin!

Birçok kullanıcı için klasik arkadaşlık hizmetlerini tamamen terk edip bir alternatif seçmeyi öneriyoruz. Örneğin, görüntülü sohbet — rastgele kullanıcılarla iletişim için bir platform. Bu tür görüntülü sohbet, ilginç yabancılarla sohbet etmenize ve muhtemelen uzun bir kayıt süreci ve arama yapmadan birkaç tıklamayla aşkınızla tanışmanıza olanak tanır.

Sayabileceğimiz en ilginç rastgele web sohbetleri:

 • Omegle — standart çevrimiçi görüntülü sohbet ve internet tarihindeki ilk sohbet ruleti. Site olağanüstü bir şey sunmuyor, yalnızca temel işlevler sunuyor — ilgi alanlarına göre arama, dil seçimi ve benzeri. Ve Omegle'nin hala akıllı telefon uygulaması yoktur.
 • CooMeethttps://кумит.рф/tr onları yalnızca kızlarla buluşturduğu için erkekler için en iyi görüntülü sohbetlerden biri. Ayrıca, yalnızca kişisel verileri doğrulayanlarla. Bu çok kullanışlıdır çünkü burada hiç sahte hesap ve bot yoktur. CooMeet'i herkese güvenle tavsiye edebiliriz!
 • Chatrandom — Omegle'ye daha işlevsel bir alternatif. Bu görüntülü sohbet birkaç ek özellik sunar: temalı sohbet odaları, cinsiyet filtresi ve kızlarla ayrı bir sohbet. Ancak, sonuncusuna erişmek için ödeme yapmanız gerekecektir.

Bunlar, binlerce kitleye sahip gerçekten ilginç ve kullanışlı hizmetlerdir. Klasik internet arkadaşlık formatından sıkıldıysanız çevrimiçi görüntülü sohbetler sizin için harika bir alternatif olacaktır. Tavsiye edilir!

Özet

Şanslıyız! Dünyanın içinde bulunduğu zor duruma rağmen günümüzde internette tanışmak ve iletişim kurmak hiç olmadığı kadar kolay. Yüzlerce site, düzinelerce uygulama, milyonlarca kullanıcı — tüm çevrimiçi arkadaşlık dünyası bize açık. Geriye sadece bu fırsatı değerlendirmek kalıyor!

Size web'de güzel, ilginç ve gelecek vaat eden tanışmalar diliyoruz. Dünya birçok insanın düşündüğünden çok daha büyük. Bunu gerçekten anlamanın ve tüm sınırları silmenin zamanı geldi!

Mutluluğu Tinder ve diğer çevrimiçi arkadaşlık hizmetlerinde bulmak günümüzde mümkün mü?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert