Pandemide Çocukların Ekran Bağımlılığı Arttı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Pandemide Çocukların Ekran Bağımlılığı Arttı
29.12.2020 07:54:04

 

Pandemide Çocukların Ekran Bağımlılığı Arttı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanlığı Kliniği’nden Uzm. Çgu. Cemre Canbolat, pandemi sürecinde çocuklarda artan ekran kullanımı hakkında bilgi verdi.

Çocukların pandemi sürecinde evlerinden dışarı çıkarak sosyalleşme imkânı bulamamaları televizyon, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlere yönelmelerine neden oluyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanlığı Kliniği’nden Uzm. Çgu. Cemre Canbolat, “Özellikle beyin gelişiminin hızlı olduğu 0-3 yaş arasında dil, dikkat ve odaklanma becerileri açısından telefon, televizyon ve tablet gibi teknolojik cihazlardan çocuklarımızı uzak tutmamız gerekir. Bu sürecin teknolojiyi verimli olarak kullanan bir çocukluk ve ergenlik dönemine doğru uzanması beklenir. Fakat pandemi nedeniyle evde olduğumuz bu süreçte çocuklar ekranlarla daha fazla zaman geçirmeye başlamış olabilir. Bu duruma çocuğunuzun online eğitimi de eklenince gün içinde ekran karşısında ne kadar zaman geçirdiğini ve ne yaptığını planlamakta zorluk yaşıyor olabilirsiniz” dedi.

 

Ekran kullanma süresi planlanırken uzaktan eğitim ayrı tutulmalı

Erkan karşısında geçen sürenin çocuğun yaş grubuna göre düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Çgu. Canbolat, “Okul çağında olan bir çocuğun ekran süresini tespit ederken uzaktan eğitim aldığı süre ayrı tutulmalıdır. Bu süre içinde ekranı verimli bir şekilde kullanıp kullanmadığına bakılmalıdır. Desteğe ihtiyacı olan çocuklarımızı yalnızca uyararak ve ikaz ederek ekrandan uzaklaştırmaya çalışmak, onları ne yapacağını bilemez hale sokabilir. Çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçlarını fark etmeli, bu doğrultuda ona alternatif zamanlar sunmalı ve birlikte zaman geçirmelisiniz” şeklinde konuştu.

VM Medical Park Samsun Uzm. Cemre Canbolat pandemi Ekran Bağımlılığı Pandemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER