Samsun Büyükşehir Belediyesi İle Omü İş Birliği Protokolü İmzaladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Büyükşehir Belediyesi İle Omü İş Birliği Protokolü İmzaladı
18.03.2021 09:20:04

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi İle Omü İş Birliği Protokolü İmzaladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), stratejik planları doğrultusunda bilim, kültür, sanat, edebiyat, sosyal ve ekonomik gelişimine yönelik ortak projeler geliştirmeye ilişkin iş birliği protokolü imzaladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığında düzenlenen imza töreninde protokol metnini Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal imzaladı.

Düzenlenen iş birliği ile yer alan çalışmalar, tarafların görev ve hizmet alanlarına göre yapılacak planlamalar ve sağlanacak mutabakatlarla yürütülecek. 3 yıl geçerli olan protokol ile yapılacak olan faaliyetler, iki kurum temsilcilerinden oluşan 5 kişilik Koordinasyon Kurulu tarafından yürütülecek.

 

“OMÜ’nün içinde bulunduğu kente değer katmasını bir görev olarak görüyoruz”

İmza töreninde konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, protokol metninin imzalamasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Protokol metninin iyi bir niyet göstergesi olduğunu ifade eden Rektör Ünal, metnin tüm faaliyetlere çerçeve oluşturacağına dikkat çekti.

 

Protokol sayesinde maddi imkanları harcamaksızın tarafların elindeki imkanları kullanarak kısa sürede üretime dönüştürecek faaliyetlerin gerçekleşeceğini söyleyen Rektör Ünal, bu sayede kentin kültürüne, ekonomisine  ve sosyal hayatına katkı sağlanacağını söyledi. Rektör Ünal konuşmasına şöyle devam etti: “Biz Üniversitenin mevcut imkanlarını kentin tanıtımı konusunda kullanmak istiyoruz. OMÜ, bu kentin değeridir, bu yüzden OMÜ’nün içinde bulunduğu kente değer katmasını bir görev olarak görüyoruz.”

 

“İki kurum arasındaki çalışmaların kalıcı olmasını ve geliştirilmesini istiyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise konuşmasında iki kurum arasındaki çalışmaların kalıcı olmasını ve geliştirilmesini istediklerini belirtti. Başkan Demir, “Özellikle hayatın her alanına dokunan, çevreyi geliştiren, ekonomik ve sosyal çalışmalarda OMÜ’nün sahip olduğu tüm imkan ve becerilerden faydalanacak iş birliği yapacak bir çalıştırma gerçekleştirmek istedik. Yerel yönetim ile Türkiye’nin köklü üniversiteleri arasında yer alan OMÜ ile imzaladığımız protokol metniyle kentimize katkı sağlayacak vizyoner projeleri hayata geçireceğiz.”

 

Protokol kapsamında yapılacak çalışmalar

Kentin ekonomi, tarih, sanat, kültür, edebiyat, bilim, çevre, sağlık, hayvan refahı, siyaset ve sosyal sorumluluk bağlamında proje üretmek, uygulamak.

Değişen çevre ve iklim şartlarına duyarlı, sürdürülebilir, doğal yaşam döngüsüne uygun kente hatta bütün insanlığa katkı sağlayabilecek projeler üretmek ve uygulamak.

Kentin gelişimine katkı sağlayacak AR-GE ve Bilgi transferini planlamak ve desteklemek.

İlin kültür ve refah düzeyinin yükseltilmesi ve ülke ekonomisine olan katkısını artırmaya dönük projeler geliştirmek ve uygulamak.

İlin tarım ve hayvancılığı ile bunlara dayalı sanayisini geliştirmeye dönük projeler üretmek.

İlin bütün ilçe ve köyleriyle birlikte kalkınmasına katkı sağlayacak vizyoner çalışmalar yapmak.

Gençlik ve marka oluşturacak sportif faaliyetlere katkı sağlayacak projeler üretmek ve desteklemek.

Bağımlılıkla mücadele bağlamında proje üretmek ve desteklemek.

İstismar, şiddet, dezevantajlı gruplar, kadın ve aile vb. konularda sosyal sorumluluk projeleri üretmek ve desteklemek.

Yerel üretim ve istihdamı güçlendirecek çalışmalar yapmak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Samsun bilim kültür sanat edebiyat sosyal ekonomik Prof. Dr. Yavuz Ünal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER