Samsun Lâdik Fındıcak Barajı’nın Geçici Kabulü Yapıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Lâdik Fındıcak Barajı’nın Geçici Kabulü Yapıldı
12.07.2021 13:43:16

 

Samsun Lâdik Fındıcak Barajı’nın Geçici Kabulü Yapıldı

Tarım ve orman bakanlığı, devlet su işleri (dsi) genel müdürlüğü tarafından samsun iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Samsun ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Dsi genel müdürü kaya yıldız, yaptığı yazılı açıklamada ‘samsun ladik fındıcak barajı inşaatı’nın tamamlandığını belirterek, “fındıcak barajı, samsun iline bağlı ladik ilçesi’nin 18 km doğusunda daldere köyünün 850 m güneydoğusundaki daldere deresi üzerinde bulunmakta olup, göletin temelden yüksekliği 35,00 metredir. 3,39 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip baraj ile 8.850 dekar arazi sulanacaktır” dedi.

Ladik fındıcak barajı’nda, tüm imalatlar tamamlanarak gölette su tutma gerçekleştirilmiş olup, 30.06.2021 tarihinde geçici kabulü yapılmıştır.

20 milyon tl maliyetli proje (2021 fiyatlarıyla) ile dekar başına  1.627,86 tl gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık  12.965.908 tl katkı ve yaklaşık 398 kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.

Samsun Lâdik Fındıcak Barajı Geçici Kabulü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER