Advert
Samsun’da Sağlık Hizmetleri Yeniden Yapılandırılıyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Sağlık Hizmetleri Yeniden Yapılandırılıyor
23.09.2020 08:35:36

 

Samsun’da Sağlık Hizmetleri Yeniden Yapılandırılıyor

Samsun’da birinci Basamak Sağlık hizmetlerinin eşgüdüm içerisinde etkin, hızlı ve işlevsel bir şekilde sunulması için Sağlık Bakanlığı tarafından sürdürülen sağlık yatırımları pandemi döneminde de aralıksız olarak devam ediyor.

Bu kapsamda Haziran ayında yapımına başlanan 5 milyon TL ihale bedelli Terme 1.Basamak Hizmet Binasından sonra, şimdi de Bakanlıktan ihale onayı alınan ve yapımına karar verilen Çarşamba, Ayvacık, Atakum ve Havza 1. Basamak Hizmet binalarımızın ihale süreçleri önümüzdeki günlerde Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılacak.

Bu yatırımların tamamlanmasından sonra ilimiz, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Yaşam Merkezleri, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile Aile Hekimlerimizi bünyesinde bulunduran birinci basamak sağlık hizmetlerimizde, yaklaşık 30 milyon TL’lik yeni yatırıma kavuşmuş olacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda ilimizde yürütülen sağlık yatırım programının pandemi döneminde de hız kesmeden devam ettiğini belirterek, “Samsun Valiliği olarak bu süreci yakinen takip edip, sürecin hızlanması adına yapılması gereken tüm çalışmaları dikkatle yürütüyoruz.

Bu kapsamda Samsun’da sunulan 1. Basamak Sağlık Hizmetlerinin ortak bir alanda, eşgüdüm içinde sunulduğu, etkin ve işlevsel bir yapının kurulması için Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen planlamalarda son aşamaya gelindi. Bu çalışmayla 1. Basamak Sağlık Hizmetini sunan Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, Sağlıklı Yaşam Merkezi birimleri tek bir binada, aynı çatı altında toplanacak.

İlçelerdeki sağlık yönetim birimlerimizin de dâhil olduğu bu yapıyla 1. Basamak Sağlık Hizmetlerimiz ilimizde tek merkezden etkin bir şekilde yönetilecek. Halkımız, ilk adımında başvuracağı tüm sağlık birimlerine aynı merkezde ulaşabilecek, böylece ilçelerdeki sağlık merkezlerimiz de bir nevi şehir hastaneleri gibi tüm birimlerin bir arada bulunduğu sağlık komplekslerine dönüşecek.

Bu çalışma kapsamında ilk adım Terme 1. Basamak Sağlık Hizmet binamızın temelinin Haziran ayında atılmasıyla başlamıştı. Şimdi de Sağlık Bakanlığımız tarafından Atakum, Havza, Çarşamba ve Ayvacık ilçelerimizde yapılacak sağlık hizmet binalarımızın yapımı uygun görülerek, ihale onayları verildi. Önümüzdeki günlerde inşa süreci devam eden ve Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından ihaleleri yapılacak birinci basamak sağlık hizmet binalarımızla birlikte ilimize bu alanda yaklaşık 30 milyon TL’lik sağlık yatırımı daha kazandırılmış olacak.

İnşallah sağlık yatırımlarımızın tamamlanmasının ardından, ilimiz sağlık anlamında bölgedeki lider konumunu pekiştirerek, sağlık turizmi anlamında da daha etkin bir profile sahip olarak ülke ekonomisine katkı sağlama imkânı bulacak.” dedi.

Sağlık Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER