Samsun'dan Bir Grup Okurum Aradı Ben Biraz Garipsedim, Bakalım Siz Ne Diyeceksiniz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun'dan Bir Grup Okurum Aradı Ben Biraz Garipsedim, Bakalım Siz Ne Diyeceksiniz!
24.08.2020 13:14:56

 

Samsun'dan Bir Grup Okurum Aradı Ben Biraz Garipsedim, Bakalım Siz Ne Diyeceksiniz!

Samsun'dan bir grup okurum aradı. Son derece ilginç bir gelişmeyi anlattılar. O okurlarımı dinlerken hayretler içinde kaldım. “Olmaması gereken şeyler…” dedim. Elbette, kendi kendime!

Bir de siz okuyun bakalım, benim hissettiklerimi siz de hissedecek misiniz? Buyursunlar;

 

“Geçtiğimiz Cuma namazı. Samsun'un en büyük camilerinden birisindeyiz. Malum, pandemi günleri devam ediyor. Camide fiziksel mesafeye gayet dikkat edilmiş. Kişiler arasında en az 1,5 m mesafe var. Çok teşekkürler...

 

Neyse... Cuma namazını kıldık. Sıra sünnete gelince camide bir anons yapılmaya başlandı; “Lütfen, sünnetleri kılmadan camiyi boşaltınız! Dezenfekte edilecektir...”

 

Yaşlısı var. Ağır olanı var. Zaten yaşlılar ayakkabılarını bulup giyip çıkana kadar bilmem kaç dakika geçecek! Bırakın, millet rahat rahat ibadetini gerçekleştirsin!

 

Bu caminin altında geliri camiye olan alışveriş merkezi var. Başka kiralık dükkânlar da var, camiye ait olan. Yani, hatırı sayılır bir geliri de var caminin. Caminin temizliği, dezenfektesini yapacak 3-5 tane görevli rahatlıkla istihdam edilebilir. Neden böyle bir yola başvurulmuyor?

 

Bu uygulamaya çok içerledik, üzüldük...”

***

Cami görevlileri pandemi sürecinde büyük bir özveriyle çaba ve gayret gösterdiler, göstermeye de devam ediyorlar. Ama Cuma namazından sonra, “Sünneti kılmadan camiyi boşaltınız!..” gibi bir yaklaşım zaten bu süreçte yaralı olan cami cemaatini üzer, kırar, incitir. Bu, pandemiye yönelik iyi niyetli ve koruma amaçlı bir girişim de olabilir, elbette! Ancak imam ve müezzinlerimizin bu süreçte daha bir dikkatli ve kucaklayıcı olmaları gerekir diye düşünüyorum.

 

Ben Samsun’da yaşanan bu olayı biraz garipsedim! Tuhaf geldi bana! Bakalım siz ne diyeceksiniz?

 

SON KULİSLER!

1) Son kulislere göre, Binali Yıldırım, cumhurbaşkanı yardımcısı oluyor ve ‘Yatırımlardan Sorumlu Koordinatör’ görevini üstleniyor.

2) Bir bakan başka bir bakanlığa kaydırılıyor.

3) Görevden alınan bir başka bakana Külliye’de görev veriliyor.

4) Şu anda önemli bir bakanlıkta bakan yardımcısı olarak görev yapan ve son dönemde TV ekranlarında adından sıkça söz edilen bir isim bu kez bakan oluyor.

5) Bürokraside de önemli bazı değişiklikler öngörülmekte.

6) Tüm bunlar zikrettiğim gibi sadece birer ‘kulis’. Son kararı verecek olan elbette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

7) ‘Kabine revizyonu’ fısıltıları bugüne kadar birçok kez yazıldı, çizildi. Ama olmadı. Bu kez olacak mı? ‘Yakın, eli kulağında’ deniliyor. Bakalım neler olacak?

Adnan ÖKSÜZ – Milli Gazete

Adnan ÖKSÜZ Milli Gazete
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Zatımuhterem     2020-08-24 Pandemi sürecinde Hutbe de doğrusunu söylemiş. Sünnetleri evinde veya işyerinde kılabilirsiniz. Bunda garipsenecek birşey yok.
GALERİLER