Sivil Toplum Kuruluşlarından 'milli İrade' Vurgusu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sivil Toplum Kuruluşlarından 'milli İrade' Vurgusu
26.12.2014 13:34:26

 

Sivil Toplum Kuruluşlarından 'milli İrade' Vurgusu

Milli İrade Platformunu oluşturan sivil toplum kuruluşlarınca gazetelere verilen ilanda, "17-25 Aralık'ın" Türkiye'nin demokrasi tarihine kara bir leke olarak kazındığı belirtilerek, "Vesayete, karanlık suç örgütlenmelerine, tüm darbe girişimlerine karşı yapılan kararlı mücadeleyi bugün de gönülden destekliyoruz

Milli İrade Platformunu oluşturan sivil toplum kuruluşlarınca gazetelere verilen ilanda, "17-25 Aralık'ın" Türkiye'nin demokrasi tarihine kara bir leke olarak kazındığı belirtilerek, "Vesayete, karanlık suç örgütlenmelerine, tüm darbe girişimlerine karşı yapılan kararlı mücadeleyi bugün de gönülden destekliyoruz. Yeni Türkiye yolunda üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız" ifadesi kullanıldı.

Aralarında Hak-İş, MÜSİAD, Memur-Sen, İHH İnsani Yardım Vakfı, Kadın ve Demokrasi Derneği, Milli Türk Talebe Birliği, Muradiye Kültür Vakfı, ÖNDER, Rabia Platformu, TÜRGEV, Bilim ve Sanat Vakfı'nın yer aldığı değişik alanlarda faaliyet gösteren 150 dolayında sivil toplum kuruluşu, gazetelere, "Milli İrade Platformu" imzası ve "Yeni Türkiye Yolunda Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım..." başlıklı ile ilan verdi.

"17-25 Aralık Türkiye'nin demokrasi tarihine kara bir leke olarak kazındı" ifadelerinin yer aldığı ilanda şunlar kaydedildi:

"Bir vesayet örgütünün, yıllar boyu, sessizce, sinsice, şantaj, tehdit ve kumpasla, tüm rakiplerini ve muhaliflerini sindirmek suretiyle, kendi hırs ve emellerine ulaşmak için her yolu meşru görerek ve göstererek, devletin kılcal damarlarına kadar nasıl sızdığını, uluslararası güçlerin nasıl oyuncağı haline geldiğini dehşetle öğrendik. Telefonların dinlendiğini, mahremlerin gözetlendiğini, devletin en gizli sırlarının kaydedildiğini, dini ve milli değerlerin pervasızca çiğnendiğini, sadakaların çarçur edildiğini, mazlumlara giden yardımlara bile tahammül edilemediğini, Çözüm Süreci'nin bir türlü kabullenilemediğini, vesayet örgütü tarafından kardeşlik, hak, hukuk, saygı, sevgi, yardımlaşma, vefa kavramlarının içlerinin nasıl da boşaltıldığını bu 1 yıl içinde açıkça gördük. Oluşturulan algı, iftira ve ithamların karanlığında, üretilen sahte delillerle, masum insanlara nasıl zulmedildiğini de yine bu süreçte daha iyi anladık."

-"Yeni Türkiye" vurgusu

Türkiye'nin, "17-25 Aralık'ta bir uçurumun kenarından döndüğü" vurgulanan ilanda, "Millet, ülkesine, istiklaline, istikbaline sahip çıkmış, taşeronlara ve maşalara geçit vermemiş, oyunu bozmuştur. Merhum Menderes'e takılan 'sabık başbakan' sıfatının, 'dönemin başbakanı' olarak yeniden zuhur etmesine millet fırsat tanımamıştır" değerlendirmesine yer verildi.

İlanda imzası bulunan sivil toplum kuruluşlarının, "vesayete, karanlık suç örgütlenmelerine, tüm darbe girişimlerine karşı yapılan kararlı mücadeleyi bugün de gönülden destekledikleri" belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yeni Türkiye yolunda üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız. İyiliğin ve hayrın tavsiyesi ve yayılması için, hakkın ve hukukun korunması için, adaletin şaşmaz ilke olduğu, müreffeh ve lider bir ülke için çalışıyoruz. Yeni Türkiye yolunda bu toprağın çocuklarına ve dünyadaki mazlumlara söylenecek her güzel şeyin yanındayız. Bu konuda sorumluluğu olup fedakarca çalışan herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyor, bu yolculukta aklı ve vicdanı olan herkesin yanımızda yer almasını temenni ediyoruz."

-Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu

İlanda imzası bulunan Memur-Sen Konfederasyonunun genel başkanı Ahmet Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17-25 Aralık 2013'te yapılan operasyonun küresel niteliğe sahip olduğunu belirterek, şimdi de millet adına STK'lar olarak "Yeni Türkiye yolunda şimdi yeni şeyler söylemek lazım" dediklerini belirtti.

Artık kimsenin Türkiye üzerinde ameliyat, millet iradesi üzerinde işlem yapamayacağını, kimsenin milletin seçtiklerini illegal yolla devirmeye kalkışamayacağını vurgulayan Gündoğdu, demokrasinin ders yerinin sandık olduğunu, dileyenlerin 2015 genel seçimlerinde sandığa gidebileceğini ifade etti.

Gezi Parkı odaklı olaylarda da dış güçler ve içerideki uzantılarının, küresel operasyonların ön denemesini yaptığını, 17-25 Aralık'ta da bunun devam ettiğini kaydeden Gündoğdu, "Şimdi diyoruz ki artık vesayet düşünenler varsa bir daha düşünmesin, işine baksın, yeniden milleti test etmeye kalkışmasın. Milletin kararı kesindir. Biz de milletin değerlerine, iradesine önem veren STK'lar olarak, eğer yeniden bir kalkışma olursa buna çok daha şiddetli karşı koyacağımızın bilinmesini istiyoruz" değerlendirmelerinde bulundu.

-KADEM Başkanı Yılmaz

İlana destek veren Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) başkanı Yrd. Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz da 17-25 Aralık darbe girişiminde, dernek olarak millet iradesinin arkasında dimdik durduklarını ve hiçbir darbe girişimine boyun eğmeyeceklerini belirterek, "Milli İrade Platformu altında, demokrasinin temel unsurları olan sivil toplum örgütleri olarak açıkça göstermiştik. O günün yıldönümünde, o gün darbenin ana hedefi olan ve milli iradenin tecellisi olarak seçilen Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde halkın en yüksek temsil mekanında olmak bizim için büyük bir mutluluktur" ifadesini kullandı.

Öte yandan; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Milli İrade Platformu üyelerinin de bulunduğu bazı STK yöneticileri ve temsilcileri ile bu akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayında yemekte bir araya gelecek.

Bilim ve Sanat Vakfı HAK-İŞ İnsani Yardım Vakfı Kadın ve Demokrasi Derneği Milli İrade Platformunu Milli Türk Talebe Birliği Muradiye Kültür Vakfı MÜSİAD ÖNDER Rabia Platformu Sivil toplum kuruluşları TÜRGEV
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER