Türkiye Ezan Bayramına Hazırlanıyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye Ezan Bayramına Hazırlanıyor
13.06.2022 12:43:20

 

Türkiye Ezan Bayramına Hazırlanıyor

15 Haziran Ezan günü münasebetle Ezan plarformu Göneydoğu bölge başkanı E.Müftü Abdulkerim Melikoğlu, Platform üyesi E.Müftü Burah Kaya, ve Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkanı Eyüphan kaya Diyarbakır İl müftülüğünü ziyaret ederek, bir istişare toplantısı yaptılar.

Müftü Vekili Mehmet Sani Akın: “Ezan platformunun bu çalışması ilgiye değer bir çalışmadır, tabi bu mümtaz etkinliği yaparken valilikten izin almayı da unutmayın, bizden Ezana emek vermiş bir mezzin istiyorsunuz, eyvallah, ama madem bu etkinliği ulu camide yapacaksınız, o zaman ulu caminin emektar müezzinlerinden birini seçmenizde fayda var, onu artık Sur ilçe ve ulucamideki din görevlileri arkadaşlarımızla tesbit edersiniz” dedi.

Ezan platformu Güneydoğu Bölge Başkanı Emekli Müftü Abdulkerim Melikolğu, “maalesef bir çok gereksiz günlerle vatandaşlarımız oyalanıyor, halbu ki 15 Haziran 622 yılında Bilal-ı Habeşi efendimizin ezan okuduğu günü “Ezan Bayramı” olarak kabul edersek hem o mübarek sahabeyi hayırla yad ederiz, hem de ezanın mana ve makamına da vurguda bulunarak islamın şiarı olam ezanı daha manidar bir tarzda müslümanın gündemine getirmiş oluruz” dedi.

Emekli Müftü Burhan Barut: “Belki bu yıl geçiktik ama ileriki yıllarda Ezan ile ilgili panel ve konferanslar düzenleyerek akademi dünyasının da katkılarıyla 15 Haziran Ezan Bayramı daha da anlamlandırılabilir, bu günü keşf eden kimselerden Allah razı olsun.” Dedi.

Türkiye Aile Meclisi Güneydoğu Bölge Başkanı Eyüphan Kaya: “2020 ve 2021 yıllarında ulucamiinde Ezan Bayramı kutlaması çalışmalarını başlattık, İslam dünyasında ilk olarak buradan başlaması bizim için manevi bir şereftir. Bazı illerimiz bu etkinliklerimizin haberini okuyunca bir az sitem ettiler, neden bizim de haberimiz olmadı diye, biz de bu güne sahip çıkacaktık dediler, bu sene Ezan Bayramı adına bir whasapp grubu açtı Adem çevik kardeşimiz,  burada paylaşımlarda bulunuyor, bu sene en az 7 ilimizde ve aynı gün ve saatte yapılacağını bekliyoruz.

İstabnul Ayasofya Camii kebirde,

Ankara Heci Bayrami Veli camisinde,

Hatay Hebibi Necar camisinde,

Şanlıurfa Halilürrehman camisinde,

Mardin Zahireciler camisinde,

Diyarbakır Ulucamisinde

Bursa Ulu camilerinde… Ezan Bayramı kutlaması yapılacak.

15 Haziran İslam dünyası için önemli bir gün, inşaallah bu günü yakında gerçekleşecek olan 9.Dünya İslam Formunda da katılımcılara anlatacağım ancak Türkiye olarak bizim için önemli olan bir gün daha var, o da16 Haziran o günüdür bu gü Ezan-i Şerif 18 yıllık esaretten kutulup aslına rücu etmiştir. 1932 yılında Türkçeye çevilen ezan 16 Haziran 1950 yılında tekrar Türkçe okunmaya başlanmıştır.

Bu iki günün arka arkaya gelmesi de manidardır, unutmayalım insanlığı istiklal matşı aslında ezandır, ezanın hakkaniyete uygun okunduğu yerlerde Allah’ın hakimiyeti halk arasında yaşamaktadır, dolayısıyla o İslam diyarında adalet ve emniyet vardır”.dedi.

 

Türkiye Ezan Bayramına Hazırlanıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım