Ukrayna’ya yardım etmeliyiz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ukrayna’ya yardım etmeliyiz!
08.12.2022 13:49:40

 

Ukrayna’ya yardım etmeliyiz!

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, savaş sebebiyle Ukraynalıların “çok büyük” eziyet çektiğini söyledi. Konu Müslümanlar olunca suspus olan Birleşmiş Milletler, Ukraynalıların hayatta kalmasının zorlaştığını ifade ediyor.

 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, savaş sebebiyle Ukraynalıların “çok büyük” eziyet çektiğini söyledi. Konu Müslümanlar olunca suspus olan Birleşmiş Milletler, Ukraynalıların hayatta kalmasının zorlaştığını ifade ediyor. Griffiths, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamada, Rusya’nın son dönemlerdeki saldırıları nedeniyle kış aylarında Ukraynalıların elektriksiz kaldığını ve ülkede su krizi yaşandığını belirtiyor.

Küresel dilencilik

Ukraynalıların kışı çıkarmaları için acil yardıma ihtiyaç duyduğunun altını çizen Griffiths, küresel olarak insani yardıma ihtiyaç duyan insanların sayısının gelecek yıl yaklaşık yüzde 24 artarak 339 milyona çıkabileceğini söyledi.

BM İnsan Hakları Ofisi verilerine göre, Ukrayna’da savaş sebebiyle 14 milyondan fazla kişi zorla yerinden edildi. Bu insanların 7,8 milyonu Avrupa ülkelerinde bulunurken, 6,5 milyonu ise ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalmış. Acaba kaç milyon Müslüman yerinden yurdundan edildi?

Sen eksik kalma

ABD’nin BM Büyükelçi Yardımcısı Lisa Carty de küresel açlığın Kovid-19, çatışmalar ve iklim değişikliği sebebiyle “halihazırda en uç seviyelerde” olduğunu, Rusya’nın Ukrayna’daki buğday tarlalarını muharebe alanlarına çevirerek küresel gıda sistemini sekteye uğrattığını anlattı.

Kaynak: Baran Dergisi

Ukrayna’ya yardım etmeliyiz!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı